Ruská štátna agentúra TASS neskôr napísala, že Malta pred odletom ruskej delegácie z Moskvy zrušila vízum Zacharovovej, maltské predsedníctvo OBSE ako dôvod uviedlo „okolnosti, ktoré nemohlo ovplyvniť“. Hovorkyňa potom na telegrame označila Západ za „hydru“. „Koľko intríg už táto západná hydra spáchala voči všetkým, vrátane ruských diplomatov,“ napísala Zacharovová, ktorá ďalej okrem iného uviedla, že má z rozhodnutia radosť. „Budem môcť ísť na koncert do Kremeľského paláca, kde vystupuje detský súbor Domisolka,“ napísala.
Čítajte viac Štetka s kladným vzťahom k alkoholu, povedal expert o Zacharovovej. Kremeľský propagandista sa ruskej diplomacii ospravedlnilRuské médiá o plánovanej výprave vrcholného ruského diplomata do únie informovali už skôr. Maltské veľvyslanectvo v Rusku podľa denníka Vedomosti uviedlo, že rozhodnutie usporiadať 5. a 6. decembra zasadnutie Rady ministrov zahraničia OBSE sa týka všetkých členských krajín organizácie, teda aj Ruska.
„Na Malte sa budú riešiť zásadné otázky týkajúce sa chodu organizácie a vplyvu ruskej agresie proti Ukrajine,“ uviedla česká diplomacia na svojom webe. Český minister zahraničia Ján Lipavský novinárom povedal, že od vystúpenia Lavrova očakáva zmes nezmyslov a obviňovania. „V stručnosti tomu hovoríme rozprávky. Bude opäť klamať. Neplánujem byť na jeho vystúpenie prítomný,“ dodal Lipavský. Šéf českej diplomacie opustil sálu kvôli Lavrovovi už pred rokom na rokovaní OBSE v Severnej Macedónsku. Ruský diplomat vtedy obvinil Západ, že vedie hybridnú vojnu proti Rusku a EÚ označil za „agresívny geopolitický projekt“.
Čítajte viac Blanár vyhadzuje najskúsenejších diplomatov, tvrdia progresívci. Minister: Je to znôška neopodstatnených útokovKvôli Lavrovovej prítomnosti vlani do Skopje neprišli zástupcovia Poľska, pobaltských štátov a Ukrajiny, ktorá sa ruskej ozbrojenej agresii bráni už tretím rokom. Na záver rokovania vtedy krajiny schválili predsedníctvo Malty pre tento rok. Pôvodne ho malo prevziať Estónsko, ale Rusko, ktoré má právo veta, tento krok zablokovalo. Nástup neutrálnej Malty do vedenia napokon ministri vyjednali na poslednú chvíľu.
Čítajte viac Valášek: Vrúcne stretnutia ministra Blanára so šéfom ruskej diplomacie len predlžujú utrpenie UkrajincovDo Valletty ukrajinská delegácia pod vedením súčasného ministra Sybihy zamieri. „Šéf ministerstva zahraničia vystúpi na plenárnom zasadnutí ministrov OBSE a povedie rad bilaterálnych rokovaní so svojimi náprotivkami z partnerských krajín Ukrajiny,“ uviedla na svojom webe ukrajinská diplomacia. K očakávanej prítomnosti Lavrova sa nevyjadrila.
OBSE, ktorá sídli vo Viedni, vznikla v roku 1975 v čase vrcholiacej studenej vojny, aby podporovala dialóg medzi Západom a Východom. Teraz má 57 členských štátov vrátane Ruska. Cieľom organizácie je posilnenie európskej bezpečnosti, upevnenie ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu.
Zacharovová vyhlásila, že sa OBSE nachádza v hlbokej inštitucionálnej kríze, z ktorej obvinila skupinu západných štátov, ktoré sa podľa jej tvrdenia snažia podriadiť OBSE vlastným záujmom. Od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine OBSE funguje ťažko, keďže Rusko vetovalo viacero zásadných rozhodnutí, ktoré vyžadujú konsenzus, podotkla AFP.
Lavrov je – podobne ako napríklad ruský prezident Vladimir Putin – od roku 2022 na individuálnych sankčných zoznamoch EÚ, upozornil denník Vedomosti a dodal, že súčasťou postihov je zmrazenie prípadného majetku diplomata v EÚ. Brusel uvalil na Lavrova sankcie kvôli jeho úlohe vo vojne, ale nezakázal mu cestovanie na územie únie v snahe ponechať otvorený komunikačný kanál s ruským diplomatom, poznamenal predtým server Politico.
Šéf ruskej diplomacie podľa servera naposledy navštívil členskú krajinu Európskej únie v decembri 2021, teda pár mesiacov pred ruskou vojenskou agresiou na Ukrajine. Minister vtedy zamieril do Štokholmu tiež na zasadnutie OBSE. V decembri 2022 potom Poľsko, ktoré vtedy tejto organizácii predsedalo, odmietlo Lavrova pustiť do krajiny na zasadnutie v Lodži. Ruskú delegáciu viedol stály zástupca Ruska pri OBSE.