„Počas posledných niekoľkých hodín (…) sa teroristickým skupinám podarilo prelomiť niekoľko frontov v meste a vstúpiť doň,“ uviedla armáda v prehlásení. Jej jednotky ustúpili mimo mesta, vraj aby „chránili civilné životy“.
Povstalci krátko predtým uviedli, že vstúpili do hlavnej väznice v Hamá a „oslobodili stovky väzňov, ktorí boli nespravodlivo zadržaní“.
Čítajte viac Sýrska armáda spustila protiútok proti povstalcom neďaleko provincie HamáIslamistické zoskupenie Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a ďalšie ozbrojené skupiny, predovšetkým Tureckom podporovaná Sýrska národná armáda (SNA), začali minulú stredu ofenzívu proti vládnym vojskám, rýchlo ovládli rozsiahle oblasti v provinciách Halab a Idlib a teraz postupujú na juh.
V stredu exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) informovala, že rebeli Hamá obkľúčili z troch strán. V noci na dnes sa pri meste vzdialenom asi 210 kilometrov severne od metropoly Damasku odohrávali ťažké boje, čo potvrdili povstalci aj sýrska armáda. Tú podporujú ruské lietadlá a milície, za ktorými stojí Irán.
Čítajte viac Asad by mal rokovať s opozíciou, povedal Erdogan po telefóne PutinoviHamá zostávalo do dnešného dňa v rukách vlády počas celej občianskej vojny, ktorá vypukla v roku 2011 ako povstanie proti prezidentovi Bašárovi Asadovi. Mesto leží za tretinou cesty z Halabu (Aleppa) do Damasku a jeho dobytie podľa Reuters otvára cestu k postupu povstalcov na Homs, ktoré funguje ako križovatka spájajúca najľudnatejšie sýrske regióny.
Pozemné boje a údery sýrskeho a ruského letectva proti povstalcom si od začiatku ofenzívy vyžiadali najmenej 704 mŕtvych, uviedla v stredu SOHR. Z toho 361 pripadá na bojovníkov povstaleckej koalície, 233 zosnulých sú vojaci a provládne sily a 110 obetí tvoria civilisti.
Kolektívne zlyhanie diplomacie
Eskalujúci konflikt v Sýrii je výsledkom chronického kolektívneho zlyhania diplomacie, vyhlásil vo štvrtok šéf Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres. Vyzval tiež na ukončenie bojov.
„Sme svedkami trpkých plodov chronického kolektívneho zlyhania predchádzajúcich deeskalačných dohôd, ktoré neviedli k skutočnému celonárodnému prímeriu alebo serióznemu politickému procesu na vykonávanie rezolúcií Bezpečnostnej rady (OSN),“ povedal Guterres novinárom.
Sýrska občianska vojna sa po rokoch útlmu rozhorela minulý týždeň, keď povstalci začali ofenzívu proti vláde prezidenta Bašára Asada a získali kontrolu nad druhým najväčším mestom Aleppo. Vo štvrtok obsadili aj mesto Hamá. Ide o najintenzívnejšie boje od roku 2020 v občianskej vojne, ktorú vyvolalo potlačenie prodemokratických protestov v roku 2011.
„Po 14 rokoch konfliktu je najvyšší čas, aby sa všetky strany vážne zapojili do spolupráce s Geirom Pedersenom, mojím osobitným vyslancom pre Sýriu, s cieľom konečne navrhnúť nový, inkluzívny a komplexný prístup na riešenie tejto krízy v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady (OSN) 2254,“ povedal Guterres. Táto rezolúcia bola prijatá v roku 2015 a žiada mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozičnými silami.