„Režimové sily sa stiahli z lokalít desať kilometrov juhozápadne od Damasku, ktoré sú teraz pod kontrolou miestnych bojovníkov,“ uviedla SOHR, ktorá je o dianí v Sýrii zvyčajne dobre informovaná.
Sýrsky minister vnútra Muhammad Chálid Rahmún podľa agentúry AFP uviedol, že vojenské a bezpečnostné sily vytvorili okolo Damasku „nepreniknuteľný“ kordón. Sýrska armáda súčasne oznámila, že posilňuje svoje nasadenie v okolí Damasku.
Jeden z obyvateľov Damasku stanici CNN opísal, že mesto je v stave paniky. Niektoré cesty sú podľa neho zablokované a časť obchodov blízko centra uzavretá, komunikačné linky však s občasnými výpadkami naďalej fungujú. Prítomnosť armády sa v hlavnom meste „výrazne znížila“ a mnoho vojakov sa podľa neho „prezlieka z uniforiem do civilného oblečenia“.
Čítajte viac Asadove jednotky utekajú z Homsu, tvrdí SOHR. Damask to poprel. Spojenci režimu reagujú, Ankara mení rétorikuPodľa SOHR sú obe provincie už prakticky celé pod kontrolou miestnych opozičných síl, ku ktorým patria aj milície menšinových drúzov. V Suvajde podľa agentúry Reuters milície ovládli väčšinu armádnych stanovíšť pozdĺž hranice s Jordánskom. Viacerí vládni vojaci vraj dezertovali.
Povstalci sa navyše zmocnili mesta Kunajtra na Golanských výšinách blízko hraníc s Izraelom. Podľa agentúry AFP sa jednotky režimu sťahujú z celej rovnomennej provincie. Izrael zatiaľ informoval o tom, že na ním okupovanú časť Golan pošle ďalších vojakov. Jordánsko vyzvalo svojich občanov, aby Sýriu čo najskôr opustili.
Sýrske vládne sily sa sťahujú z kľúčového mesta Homs, uviedla v sobotu večer agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov. Správy o vstupe povstalcov do mesta zo severu a východu prichádzali od sobotňajšieho popoludnia. Podľa Reuters medzitým povstalci už obsadili miestnu centrálnu väznicu a stovky väzňov odtiaľ ušli.
Zhruba 1,4-miliónové mesto je na strategickej križovatke spájajúcej pobrežnú časť Sýrie s metropolou Damask. V prípade jeho pádu bude zvyšok Sýrie odrezaný od prístupu k moru a od ruskej námornej základe pri meste Tartús.
Sýrska štátna tlačová agentúra SANA medzitým uviedla, že prezident Asad naďalej pracuje z Damasku. Poprela tak správy, že opustil mesto.
Po niekoľkých rokoch prakticky zamrznutého sýrskeho konfliktu začali minulú stredu povstalci pod vedením islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) úspešnú ofenzívu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Dobyli druhé najväčšie mesto Halab (Aleppo) na severozápade krajiny a krátko nato aj ďalšie veľké mesto Hamá.
O rýchlom postupe rebelov svedčí aj to, že podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) zo Sýrie minulý týždeň utiekla Asadova žena s tromi deťmi. Pozorovatelia usudzujú, že podpora Asadových spojencov – Ruska, Iránu a libanonského Hizballáhu – tentoraz nie je taká veľká ako predtým, pretože sily všetkých sú viazané inými konfliktmi. Zdroj blízky Hizballáhu však uviedol, že hnutie do Sýrie vyslalo 2 000 bojovníkov.
Podľa piatkových údajov SOHR v bojoch zomrelo 826 ľudí, z ktorých 111 boli civilisti. OSN uviedla, že v dôsledku bojov opustilo svoje domovy najmenej 370 000 ľudí, z toho 100 000 viac ako raz.