Povstalecké skupiny spustili ofenzívu proti sýrskej armáde na severozápade krajiny 27. novembra. Povstalecké frakcie v nedeľu 8. decembra na sociálnych sieťach oznámili, že prezident Bašár Asad utiekol z krajiny. Vyzvali Sýrčanov žijúcich v zahraničí, aby sa vrátili do "slobodnej Sýrie" a vyhlásili, že Damask je oslobodený od "tyrana".
Džihádisti podľa SOHR sýrskych vojakov zajali v púšti v centrálnej provincii Homs, keď „ušli…počas pádu režimu“. Bližšie podrobnosti k činu zatiaľ AFP neuviedla.
Čítajte aj Presunú Rusi svojich vojakov a techniku zo Sýrie na Ukrajinu?Teroristická organizácia Islamský štát v minulosti ovládala veľké časti Sýrie a Iraku a bola známa krutosťou k svojim odporcom. Po páde Asada, ktorý na čele Sýrie stál 24 rokov, opakovane odborníci aj niektoré západné krajiny varovali, aby IS nevyužil mocenského vákua a nenabral znovu na sile.
Šéfka úniovej diplomacie Kallasová pri vypočutí pred europoslancami vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo Sýrii s prechodom na mierové usporiadanie. „Musíme zabrániť šialeným scenárom z Iraku, Líbye a Afganistanu,“ uviedla príklady krajín, kde po veľkých politických zmenách zavládol chaos, násilie alebo extrémizmus. Kallasová tiež uviedla, že pád Asadovho režimu znamená ranu pre ruského prezidenta Vladimira Putina a pre Irán. Moskva aj Teherán platili za pevných spojencov bývalej sýrskej vlády.