Kremeľ v pondelok uviedol, že sa ruský prezident Vladimir Putin rozhodol Asadovi poskytnúť azyl. Pád režimu v Damasku pritom predstavuje veľkú ranu pre jeho spojencov, ktorými boli v 13 rokoch trvajúcej občianskej vojny práve Rusko a Irán.
„Je v bezpečí a ukazuje to, že Rusko v takejto mimoriadnej situácii koná tak, ako treba,“ povedal Rjabkov podľa prepisu na webe NBC News. Dodal, že nebude spresňovať, „čo sa stalo a ako to bolo vyriešené“.
Povstalci pod vedením islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktoré bývalo odnožou sýrskej organizácie teroristického hnutia Al-Káida, začali 27. novembra na severozápade krajiny úspešnú ofenzívu, ktorá cez uplynulý víkend vyústila do pádu Asadovho režimu.
Asad funkciu prezidenta Sýrie prevzal v roku 2000 po smrti svojho otca Háfiza Asada, ktorý v krajine vládol od roku 1971.
V roku 2011 v krajine prepukli protirežimné protesty, ktoré Asadova vláda krvavo potlačila. Začala sa občianska vojna, ktorá si podľa odhadov vyžiadala okolo 600 000 ľudských životov. Ďalších takmer 12 miliónov obyvateľov, čo je viac ako polovica predvojnovej populácie, väčšinou natrvalo opustilo svoje domovy.
Rjabkov okrem toho vyhlásil, že Rusko by „rozhodne bolo pripravené zvážiť“ ďalšiu výmenu väzňov, podobnú augustovú výmenu, ktorá sa týkala novinára denníka The Wall Street Journal Evana Gershkovicha a bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana.