„Komu zavoláte, keď chcete hovoriť s Európou? Ak ste Elon Musk, najbohatší muž sveta a kľúčový poradca zvoleného prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, tak vytočíte číslo Giorgii Meloniovej,“ napísal server. Meloniovú označil za dokonalú predstaviteľku čoraz radikálnejšieho ducha doby, ktorý prekvitá na oboch stranách Atlantiku.
Líderka pravicovej strany Bratia Talianska sa stala prvou ženou na čele talianskej vlády. Od svojho zvolenia do funkcie Meloniová obmedzila svoju protiúnijnú rétoriku na minimum, vyhýba sa konfliktom s Bruselom a je jednou z najvernejších zástankýň Ukrajiny, píše Politico.
Čítajte viac Začala si talianska premiérka románik s najbohatším mužom na svete? Asi ide o miliardové investície a snahu otvoriť si dvere k TrumpoviMeloniová vedie jednu z najstabilnejších vlád povojnového Talianska, pokračuje bruselský server v popise talianskej premiérky. Hoci je Taliansko zaťažené štátnym dlhom vo výške 137 percent hrubého domáceho produktu (HDP), ekonomická prognóza nie je taká hrozivá, aby odradila zahraničných investorov, ktorých láka nezvyčajne pokojné politické prostredie.
Od svojho zvolenia do funkcie premiérky v roku 2022 Meloniová presadila v otázkach migrácie a práv menšín LGBT+ politiku, ktorú by Brusel v minulosti odsúdil, píše Politico. Namiesto toho sa reakcie lídrov Európskej únie pohybujú v rozmedzí od ľahostajnosti až po súhlas.
Neschopnosť konvenčných politikov čeliť čoraz populárnejším ultranacionalistickým prúdom a ich ochota spolupracovať s Meloniovou na európskej scéne umožňujú 47-ročnej talianskej premiérke byť silnou aktérkou, ktorá disponuje obrovskou mocou.
Čítajte viac Mussolini v sukni? Meloniová si chce uzurpovať moc, opozícia bije na poplachNapriek stabilite talianskej vlády v Taliansku od nástupu Meloniovej došlo podľa serveru v krajine k ústupu od demokracie, najmä pokiaľ ide o slobodu slova. Premiérka pravidelne žaluje svojich kritikov, ktorých obviňuje z ohovárania. Novinári štátnych médií začiatkom roka štrajkovali proti vládnej cenzúre. Meloniová sa tiež zamerala na talianskych sudcov, ktorí rozhodli o nezákonnosti niektorých opatrení jej vlády, a na sociálnych sieťach ich obvinila zo sprisahania. Viacerí sudcovia následne dostali vyhrážky smrťou a vyžadovali policajnú ochranu.
Čítajte viac Hanobenie tela. Novinárka si uťahovala z Meloniovej výšky, musí zaplatiť pokutuPolitico pripomína, že moc v Európe, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, nie je rodovo vyvážená, nie je rasovo pestrá a nie je zastúpená mladými lídrami.
Pápež František je jediným neeurópskym členom tohto rebríčka. Je tiež najpopulárnejšou osobnosťou na sociálnych sieťach s vyše 18 miliónmi sledovateľov na platforme X. To je šesťkrát viac ako druhá v poradí – francúzska krajne pravicová líderka Marine Le Penová.