Povstalecké skupiny spustili ofenzívu proti sýrskej armáde na severozápade krajiny 27. novembra. Povstalecké frakcie v nedeľu 8. decembra na sociálnych sieťach oznámili, že prezident Bašár Asad utiekol z krajiny. Vyzvali Sýrčanov žijúcich v zahraničí, aby sa vrátili do "slobodnej Sýrie" a vyhlásili, že Damask je oslobodený od "tyrana".
„Niet pochýb, že to, čo sa stalo v Sýrii, je výsledkom americko-sionistického sprisahania,“ citovala Chameneího agentúra IRNA. Podľa iránskeho vodcu stáli za pádom Bašára Asada nielen Spojené štáty a Izrael, ale aj vláda jednej z krajín susediacich so Sýriou, ktorú však nemenoval. Povedal, že Irán pre to má dôkazy bez toho, aby spresnil aké.
Iránska rozviedka podľa Chameneího už od septembra Asadovu vládu varovala pred nebezpečenstvom, ktoré môže ohroziť jej stabilitu, ale Damask varovania zanedbal, napísala iránska agentúra Tasním.
Čítajte viac Čo príde po Asadovom režime a čo na to Rusko: dobrý a zlý scenár pre SýriuChameneí v príhovore, ktorý bol prvým od Asadovho pádu, tiež odmietol, že by Irán bol oslabený. Irán je podľa neho „silný a mocný a bude ešte mocnejší“. Silnejšou sa podľa iránskeho vodcu stane aj takzvaná „Os odporu“, teda aliancia protiizraelských ozbrojených skupín v regióne vedená Teheránom. „Čím viac na ňu vyvíjate tlak, tým viac posilňuje,“ povedal Chameneí.
Čítajte viac Asadov režim padol, azyl nedostanete. Hrozí sýrskym migrantom vyhostenie z Európy?Desiatky rokov vládnuci režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada v nedeľu po niekoľkodňovej ofenzíve zvrhli sýrski povstalci vedení islamistickým zoskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Irán bol dlhodobým spojencom Asadovho režimu, ktorému v minulosti pomáhal udržať sa pri moci. Irán zároveň využíval Sýriu na vojenskú a logistickú podporu libanonského militantného hnutia Hizballáh. V dôsledku bojov medzi Izraelom a Hizballáhom však tento rok toto hnutie výrazne oslabilo a stratilo schopnosť zúčastniť sa na sýrskom konflikte tak, ako to robilo v minulých rokoch, keď patrilo medzi najvýznamnejšie opory Asadovho režimu.