Strategický región Jubaland, ktorý susedí s Keňou a Etiópiou, je jedným z piatich poloautonómnych somálskych štátov. Na konci novembra sa tam konali regionálne voľby, v ktorých si ľudia volili hlavu regiónu. Vláda v Mogadišu ale výsledky volieb neschválila. Do Jubalandu vyslala aj svoje vojská, ktoré sa teraz stretli s tamojšími silami.
„Dnes ráno zaútočili federálne sily z Mogadiša v meste Ras Kamboni pomocou dronov na sily Jubalandu,“ uviedol námestník ministra obrany tohto poloautonómneho štátu Adan Ahmad Hádží.
Čítajte viac Teroristický útok v metropole Somálska si vyžiadal najmenej 18 mŕtvychNeskôr počas dňa sa ale federálne sily vzdali a utiekli ku kenským hraniciam, zatiaľ čo jednotky z Jubalandu dobyli Ras Kamboni späť, povedal Ahmad Hádží. Reuters sa však zatiaľ tieto informácie nepodarilo overiť.
Pobrežie v Jubalande vymedzuje prímorskú oblasť s možným náleziskom ropy a plynu, ktorú si nárokuje aj Keňa. Tento štát je tiež významným dodávateľom obilia pre krajinu a Kismayo, administratívna metropola Jubalandu, predstavuje dôležitý prístav.
Somálsky minister obrany Abdalkabír Muhammad Núr však tvrdí, že boje vyvolali miestni bojovníci, keď zaútočili na federálne sily, ktoré boli v čase útoku v oblasti Lower Juba, aby obsadili základne, z ktorých sa stiahli ATMIS.
Čítajte aj Explózia a následná streľba: Islamskí teroristi sa prihlásili k útoku v Somálsku, na mieste je mnoho mŕtvych„Zásady somálskej vlády a ústava jasne stanovujú, že ozbrojené sily by nemali byť využívané na politické účely,“ uviedli traja poprední predstavitelia opozície v spoločnom vyhlásení. Federálne sily v Ras Kamoni a jednotky Jubalandu by podľa opozície mali bojovať spoločne proti hnutiu Šabáb, a nie proti sebe.
ATMIS, ktoré bojujú proti Šabáb, v krajine čoskoro skončí a doteraz nie je isté, či vznikne nová dohoda o tom, ktoré krajiny sa budú podieľať na ďalšej mierovej misii a kto ju bude financovať.