Fio bankaFio banka

Juhokórejský premiér bude aktívne spolupracovať pri vyšetrovaní stanného práva

Juhokórejský premiér Han Tok-su v piatok vyhlásil, že bude aktívne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú minulotýždňové vyhlásenie stanného práva prezidentom Jun Sok-jolom. TASR informuje na základe správy agentúry Jonhap.

13.12.2024 11:03
Han Tok-su kórea Foto: ,
Juhokórejský premiér Han Tok-su
debata

„Budem riadne spolupracovať v súlade s vyšetrovacím konaním,“ vyhlásil Han na zasadnutí parlamentu. Zároveň sa na parlamentnej pôde opätovne dištancoval od konania prezidenta Juna a odmietol obvinenia, že sympatizoval s vyhlásením stanného práva.

V utorok juhokórejská polícia predvolala na výsluch premiéra Hana a desať ďalších predstaviteľov, ktorí sa zúčastnili na rokovaní vlády predtým ako prezident vyhlásil stanné právo.

Kim Jong-hjun Čítajte viac Prezidentovi „poradil“ stanné právo. Juhokórejský exminister sa vo väzbe pokúsil o samovraždu

Orgány činné v trestnom konaní už vzali do väzby bývalého ministra obrany Kim Jong-hjuna. Vyšetrujú aj viacerých ďalších politických a vojenských predstaviteľov vrátane samotného prezidenta Juna a bývalého ministra vnútra I Sang-mina.

Narušená diplomacia

Nepokoje spôsobené stanným právom spôsobili „vážne škody“ juhokórejskej diplomacii. V piatok to uviedol minister zahraničných vecí Čo Tche-jol na vypočutí v parlamente, píše agentúra Jonhap. „Myslím si, že došlo k vážnym škodám,“ povedal Čo prítomným poslancom. Ubezpečili ich, že rezort zahraničných vecí bude aj naďalej „udržiavať pevné spojenectvo Južnej Kórey a USA a sústreďovať sa na obnovenie dôvery medzinárodného spoločenstva.“

Jonhap pripomína, že pre chaos spôsobený vyhlásením stanného práva sa zablokovali všetky diplomatické aktivity na najvyššej úrovni. Zrušená bola návšteva amerického ministra obrany Lloyda Austina aj švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona.

kórea Čítajte viac Severokórejské médiá po prvýkrát informovali o stannom práve v Južnej Kórei

Minister Čo v tejto súvislosti vyjadril nádej, že diplomatické aktivity sa opätovne rozbehnú hneď po „obnovení ústavného poriadku“ v krajine. „Najdôležitejšie je obnoviť ústavný poriadok prostredníctvom demokratických procesov a rešpektovať vôľu ľudu, ktorý si želá obnovenie a stabilizovanie štátu,“ vyhlásil.

Minister zahraničných vecí tvrdí, že bol rázne proti vyhláseniu stanného práva. Prezidenta Juna som „opakovane vyzýval, aby to zvážil, a to nielen z hľadiska vplyvu na zahraničnú politiku, ale aj preto, že ide o vážnu vec, ktorá by mohla zničiť všetko, čo táto krajina dosiahla za uplynulých 70 rokov,“ povedal. Po vyhlásení stanného práva zvažoval aj odstúpenie z funkcie.

Prezident Jun stanné právo nečakane vyhlásil 3. decembra a v prejave vtedy obvinil opozíciu z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei. O necelé tri hodiny na to parlament schválil zrušenie stanného práva.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Južná Kórea