Ako referuje web cnn.iprima.cz, v skupine expertov figuruje aj niekdajší ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
1. Pokoj zbraní s vojakmi NATO
Podľa expertov by bolo rozhodne na mieste vyrokovať pokoj zbraní, a to napríklad v hraniciach, kde sa aktuálne vojaci oboch štátov nachádzajú. Dočasné prímerie však musí ísť ruka v ruke s vyslaním vojakov zo štátov NATO, ktorí by mali byť umiestnení práve v oblastiach, kde sa doteraz bojovalo. Hlavnú úlohu by tu mali zohrať štáty Európy, avšak s americkou podporou.
2. Záruky ako nevyhnutnosť
Ukrajina podľa Atlantickej rady musí mať záruku, že v prípade ďalšieho možného napadnutia bude chránená štátmi NATO. Ako optimálna cesta sa ponúka členstvo v Severoatlantickej alianci, proti čomu však Rusi dlhodobo protestujú. Experti však dodávajú, že rokovania o prístupe do NATO by vôbec nemali brať do úvahy názory Ruska.
3. Ukrajinská armáda ako nárazník
Ukrajinci síce pre takmer trojročnú vojnu trpia, ale jedno pozitívum vďaka konfliktu získali. Aktuálne majú zrejme najsilnejšiu a určite najskúsenejšiu armádu v Európe, ak nepočítame Rusko. Spojené štáty by mali ukrajinské vojská podľa odborníkov naďalej posilňovať a cvičiť, aby z nich vytvorili štruktúru, ktorá by svojou silou odrádzala protivníkov od začatia akýchkoľvek budúcich konfliktov v regióne.
4. Odzbrojenie nie je cestou
USA by mali podľa expertov určite odmietnuť ruské podmienky, že by sa Ukrajina mala stať neutrálnou krajinou a zabudnúť na členstvo v NATO. Rovnako podľa nich vôbec nie je na mieste uvažovať o odzbrojení Ukrajincov. Na druhej strane, záruky bezpečnosti od aliancie by mali platiť iba pre tie územia, ktoré má Kyjev preukázateľne pod svojou kontrolou.
5. Žiadne územné nároky
Odborníci tiež apelujú na Trumpovu administratívu, aby odmietla akékoľvek územné nároky Rusov, čo znamená nielen tie ukrajinské oblasti, ktoré Moskva v priebehu posledných troch rokov získala, ale aj Donbas či polostrov Krym.
Čítajte aj Erdogan: Krym sa musí vrátiť Ukrajine. Obyvatelia majú právo žiť slobodne a bezpečne6. Kreslá pre Ukrajincov
Ukrajinci by podľa expertov mali už pred prípadným prijatím do NATO získať kreslo v najvyššom orgáne aliancie – Severoatlantskej rade. Rovnako tak by ukrajinský generál mal byť členom Vojenského výboru NATO. Ako člen aliancie, a so spojencami za chrbtom, by sa potom Ukrajina mohla pokúšať získať späť svoje územie diplomatickou cestou.
7. Európsko-americké partnerstvo
Ruská invázia na Ukrajinu viedla k tomu, že mnoho európskych štátov darovalo Kyjevu mnoho kusov svojej vlastnej výzbroje. Ich sklady sú dnes často takmer prázdne. Európu a USA tak čaká doplnenie výzbroje. Tu by malo dôjsť na spoločný postup.
8. Ako na Rusko?
Američania a ich spojenci v každom prípade potrebujú novú stratégiu, aby si určili, ako nanovo postupovať voči Rusku. Experti napríklad odporúčajú naďalej držať zmrazený ruský majetok v zahraničí, neodovzdávať Moskve rôzne technológie a ponúka sa aj otázka ďalších sankcií.
VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.
9. Amerika ako líder Západu
Kolégium odborníkov na záver dodáva, že táto celková stratégia, ktorá by takmer iste prešla aj u Ukrajincov, by mohla veľmi vyhovovať Trumpovi. Poistila by sa pozícia USA ako lídra Západu. Je však, samozrejme, otázka, čo by na takéto podmienky povedali Rusi. Možno však čoskoro nebudú mať na výber.