Povstalecké skupiny spustili ofenzívu proti sýrskej armáde na severozápade krajiny 27. novembra. Povstalecké frakcie v nedeľu 8. decembra na sociálnych sieťach oznámili, že prezident Bašár Asad utiekol z krajiny. Vyzvali Sýrčanov žijúcich v zahraničí, aby sa vrátili do "slobodnej Sýrie" a vyhlásili, že Damask je oslobodený od "tyrana".
Keď povstalci minulý týždeň postupovali na Damask, nesnažili sa ich zastaviť vládni vojaci ani ruskí spojenci. Tí druhí sa pozerali predovšetkým na svoje záujmy a chceli si najmä „zachrániť vlastný krk“. Krátko pred prevratom Rusko narýchlo stiahlo zo Sýrie svoje lode a odvážalo z krajiny aj ďalší arzenál.
Rusko si v minulosti prenajalo od Sýrie priestory pre svoje námorné a letecké základne. Najväčší ruský prístav v blízkovýchodnej krajine, a zároveň jeden z mála ruských prístavov vôbec, sa nachádza v meste Tartús.
Čítajte aj Rusko nadviazalo kontakty s povstalcami v Sýrii. Chce si udržať vojenské základne v krajinePráve odtiaľ Rusi údajne narýchlo začali sťahovať svoje lode vrátane fregaty Admiral Grigorovič, ktorá bola „chrbticou“ námornej koalície so Sýriou. Podľa ruských médií sa povstalci zmocnili oblasti, kde sa nachádzajú ruské základne, ale vraj na ne neútočili. No keďže situácia je neprehľadná, môže sa ľahko zvrtnúť.
Ruská vojenská intervencia zohrala kľúčovú úlohu pri al-Asadovom dobytí Aleppa v roku 2016, čím Moskva pomohla upevniť moc sýrskeho režimu. Túto krehkú stabilitu však totálne prevrátil bleskový postup povstalcov, ktorý napokon znamenal zvrhnutie Baššára al-Asada.
Čítajte aj Kremeľ po páde Asadovho režimu bagatelizuje oslabenie vplyvu v regióne