Okrem odletu nákladného lietadla dnes na základni podľa zdroja Reuters pristálo transportné lietadlo Iľjušin Il-76 a bojový vrtuľník Kamov Ka-52. Nad základňou podľa Reuters preletelo aj niekoľko ďalších vrtuľníkov a bombardér Su-34 tam pristál, aby doplnil palivo. Zároveň bolo na základni vidieť niekoľko vojenských vozidiel s ruskými vlajkami, napísala agentúra.
Rusko podľa piatkových satelitných snímok na základni Hmímím presúva vojenskú techniku a má na mieste dve nákladné lietadlá Antonov AN-124.
Správy o presunoch ruskej vojenskej techniky zo Sýrie prichádzajú na pozadí pádu režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého bolo Rusko v sýrskej občianskej vojne spojencom a ktorý utiekol do Moskvy.
Asadov režim padol minulý víkend po bleskovej ofenzíve islamistických povstalcov na čele so sunnitskou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktorej predchodkyňa front An-Nusra bola označovaná za sýrsku odnož al-Kájda. HTS väzby na Al-Kajdu odmietla a teraz sľubuje, že Sýriu čaká povojnová obnova a že príslušníci menšín budú chránení.
Čítajte viac Ofenzívu, ktorá viedla k pádu Asada, povstalci plánovali od minulého rokaRusko medzitým uviedlo, že by si v Sýrii chcelo ponechať dve základne – leteckú základňu Hmímím a námornú základňu Tartús, ktorá je jedinou základňou ruskej námornej flotily v Stredozemnom mori. Podľa Moskvy sú tieto základne kľúčové pre boj s medzinárodným terorizmom. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov vo štvrtok uviedol, že komunikácia s politickým výborom HTS sa vyvíja konštruktívne. Rusko je v tomto ohľade v komplikovanej pozícii, pretože povstalcov, ktorí sa teraz dostali k moci, sústavne bombardovalo skoro desať rokov v rámci svojej vojenskej podpory Asadových vojsk.
Čítajte viac Rusko nadviazalo kontakty s povstalcami v Sýrii. Chce si udržať vojenské základne v krajine