„Je na slobode, ministerstvo spravodlivosti nás práve informovalo, že žiadosť o vydanie zamieta,“ uviedla právnička Julie Stageová. Onedlho potom prepustenie potvrdila aj dánska vláda. Watson už bol prepustený z väznice v metropole Grónska Nuuku.
Aktivista po opustení väzby vyjadril presvedčenie, že jeho zadržiavanie upozornilo na nezákonnosť lovu veľrýb v Japonsku. Päť mesiacov vo väzení označil za predĺženie kampane proti lovu.
Japonsko na Watsona vydalo medzinárodný zatykač kvôli obvineniu z toho, že sa v roku 2010 protiprávne dostal do japonskej lode v Južnom oceáne, poškodil majetok a spôsobil aj zranenie. V Japonsku mu podľa médií hrozil až pätnásťročný trest.

Medzinárodná veľrybárska komisia zaviedla v roku 1986 na lov veľrýb moratórium. Tokiu však bola udelená výnimka, na základe ktorej Japonci každoročne ulovili niekoľko stoviek veľrýb „na vedecké účely“ v oblasti Antarktídy a v severnom Pacifiku. Mäso ulovených veľrýb potom ale putovalo do obchodov a reštaurácií.
V roku 2019 ázijská krajina, ktorá konzumáciu veľrýb obhajuje ako súčasť svojej kultúry, Medzinárodnú veľrybársku komisiu opustila a obnovila komerčný lov veľrýb vo svojich výsostných vodách a vo výlučnej ekonomickej zóne.