Chemické zbrane
„Za zabitím ruského generála obvineného zo zločinov chemickými zbraňami stojí Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU),“ uviedol na sociálnej sieti Bluesky spravodajský portál Kyiv Independent s odvolaním sa na svoj zdroj. Podobnú informáciu priniesla aj agentúra Reuters. Jej zdroj z SBU uviedol, že zlikvidovaný generál bol vojnový zločinec a jednoznačne bol legitímnym cieľom.
Kirillov od roku 2017 velil ruským silám pre radiačnú, chemickú a biologickú obranu. V pondelok ho z použitia chemických zbraní na bojisku obvinila ukrajinská prokuratúra. Podľa vyšetrovania SBU Rusko od začiatku veľkej invázie vo februári 2022 nasadilo chemické látky vo viac ako 4 800 prípadoch. Od roku 2022 hospitalizovali viac ako 2 000 ukrajinských vojakov po otrave chemikáliami a traja zomreli.
Televízia BBC pripomenula, že v októbri uvalila Británia na Kirillova sankcie s tým, že dohliadal na používanie chemických zbraní na Ukrajine a pôsobil ako významný šíriteľ kremeľských dezinformácií. Moskva tieto obvinenie odmieta.
Nie každá chemická látka nasadená v boji je automaticky zakázanou chemickou zbraňou. No medzi také patrí chlórpikrín. Ten je výrazne jedovatý a zároveň spôsobuje slzenie a vracanie, čo využívali Nemci v prvej svetovej vojne, lebo zasiahnutí vojaci si dávali dole vtedy neveľmi dokonalé plynové masky. Z použitia chlórpikrínu Rusko obvinili USA aj Británia. Zároveň Moskva nasadzuje proti ukrajinským vojakom slzotvorný plyn, ktorý sa používa na potlačenie davu. Hoci to nie je priamo zakázaná chemická zbraň, nesmie sa používať v boji. Aj slzotvorný plyn môže zabíjať vo veľkých dávkach a v uzavretom priestore, napríklad v zákopoch.
Naplánovaná operácia
„Určite to bola dobre naplánovaná operácia. Kirillova museli sledovať a monitorovať jeho pohyb a, samozrejme, museli správne umiestniť výbušné zariadenie. Ale Ukrajinci to dokázali. Nemyslel som si, že by sa odvážili zasiahnuť niekoho takého dôležitého v rámci systému,“ reagoval pre Pravdu Scott Lucas, expert na medzinárodné vzťahy a tajné služby z Birminghamskej univerzity. "Ale Ukrajina v minulosti takéto operácie v Rusku už vykonala, hoci doposiaľ jej cieľom nebol nikto takto vysokopostavený. Zaútočila však na Alexandra Dugina (označovaného aj za ideológa šéfa Kremľa Vladimira Putina, pozn. red), no zabila jeho dcéru. A v Petrohrade Kyjev zlikvidoval ruského vojenského blogera,“ pripomenul Lucas.
"Bola to vojenská operácia v súlade s medzinárodným právom. V kontexte sebaobrannej vojny je legitímne zamerať sa na nepriateľských veliteľov, nech sú kdekoľvek. Kirillov bol okrem toho mimoriadne nenávidená postava, a to nielen na Ukrajine, ale aj v medzinárodnom meradle, pre svoju úlohu pri nasadzovaní zakázaných chemických zbraní proti ukrajinským jednotkám a tiež pre šírenie dezinformácií o zbraniach hromadného ničenia. Operácia je dobrá pre morálku Ukrajincov, pretože dokázali, že sú schopní cielené zasiahnuť vysokopostavených vojnových zločincov priamo v Rusku,“ uviedol pre Pravdu Edward Hunter Christie z Fínskeho inštitútu pre medzinárodné vzťahy, ktorý pracoval aj pre NATO.
Signál Kremľu
Kirillov sa najmä od veľkej ruskej invázie stal známy tým, že šíril najväčšie propagandistické nezmysly vrátane konšpiračných teórií o biologických laboratóriách na Ukrajine. A tiež o tom, ako vraj chce Kyjev vyrobiť špinavú jadrovú bombu, a ako mu Washington údajne poskytol komáre, ktoré môžu Rusov infikovať maláriou či iným chorobami.
"Bola to skutočne špeciálna operácia a všetky informácie prísne kontroluje Ukrajina. Vo všeobecnosti však môžem povedať, že Kyjev zabitím generála v Moskve ukázal novú úroveň toho, čo zvládne,“ uviedol pre Pravdu fínsky vojenský analytik Emil Kastehelmi. "Je to odkaz, že Ukrajinci dokážu zasiahnuť vysokopostavených predstaviteľov režimu dokonca aj v srdci Ruska. Takže generáli sa nemôžu ani v Moskve cítiť úplne bezpečne, aj keď pravdepodobnosť, že ich zabijú, je stále nízka. No nová hrozba pravdepodobne prinúti Rusov, aby sprísnili svoje bezpečnostné opatrenia, a asi budú cítiť potrebu presmerovať viac zdrojov do spravodajských služieb, ktoré nedokázali zabrániť tomu, čo sa stalo,“ pripomenul Kastehelmi.

"Táto operáciu zasiahne morálku ľudí na vyšších úrovniach režimu v Rusku. Kirillov mal dôležité postavenie a atentát sa stal v Moskve. Je to silný signál pre ruských vojenských veliteľov a nepriamo aj pre civilných lídrov vo vládnych štruktúrach, že Ukrajina má ľudí v Moskve a že je schopná pripraviť sofistikované vražedné plány. Navonok bude Kremeľ predstierať, že sa nebojí a že je silný. Možno sa dočkáme konkrétnej vojenskej akcie proti Ukrajine, ktorej cieľom bude dokázať, že Rusko je schopné odpovedať. No v skutočnosti sa vládcovia v Moskve budú viac ako predtým starať o to, čo Kyjev dokáže,“ myslí si Christie.