Nemecký rezort obrany prostredníctvom svojho hovorcu spresnil, že dôvodom takéhoto kroku je zmena rámcových podmienok a sčasti aj „mimoriadne zložité“ opravné postupy, ktoré sa musia na poškodenej ukrajinskej vojenskej technike vykonávať.
Rozhodnutie o vyprataní centra je prekvapujúce. Ešte v októbri slovenský minister zahraničia Juraj Blanár po rokovaní so svojou nemeckou kolegyňou Annalenou Baerbockovou v Berlíne uviedol, že Slovensko chce prevádzku na opravu ukrajinskej techniky rozšíriť.

Podľa agentúry DPA bola spolupráca so Slovenskom v poslednom čase komplikovaná. Nemecko sa s Bratislavou nedokázalo dohodnúť okrem iného na výklade európskych colných pravidiel, ktoré sa spolupráce v opravovni týkali.
„Žiadny signál to nevysiela. Situácia sa mení aj teraz, takže z môjho pohľadu ten tlak na ich úlohy možno tiež sa takisto zmenil. Myslím, že otvorili niečo aj na Ukrajine,“ uviedol Kaliňák. Zdôraznil, že opravovne od začiatku mali byť na Slovensku iba dočasne.
„Z toho stanoviska som porozumel, že nemáme úplne kompatibilné predstavy ohľadom cla, vývozných a podobných poplatkov. Boli problémy aj pri predchádzajúcom účtovaní vecí. Žiadny zákon nedokáže akceptovať, aby ste mohli vykazovať práce za jedno euro,“ povedal Kaliňák novinárom. Dodal, že slovenská finančná správa v uvedenej záležitosti zrejme prísnejšie vykladala daňové predpisy.
Minister obrany nepredpokladá, že ich odchod z východu Slovenska bude mať negatívny vplyv na slovenský zbrojársky priemysel. Upresnil, že v zariadení pracovalo asi desať ľudí a vzhľadom na svoju veľkosť nemalo vplyv na hrubý domáci produkt SR.
Už vlani vo februári sa v médiách objavili informácie, že Slovensko blokuje opravu nemeckých zbraní z vojny na Ukrajine a že na ukrajinsko-slovenskej hranici sa hromadili poškodené húfnice. Vtedajší minister obrany Jaroslav Naď odmietol problémy na slovenskej strane.

Opravárenské centrum na Slovensku funguje od konca roka 2022 pre samohybné húfnice 2000, kolesové obrnené vozidlá Dingo, delostrelecký raketový systém MARS II a protilietadlové delové tanky typu Gepard, spresňuje DPA.
Ďalšie opravárenské centrá prevádzkované Nemeckom sa nachádzajú aj v Litve a na Ukrajine. „Opravy ukrajinských zbraňových systémov zostávajú zabezpečené,“ uviedlo nemecké ministerstvo obrany.
Nemecko je po Spojených štátoch najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá sa už takmer tri roky bráni rozsiahlej ruskej invázii.
Vláda premiéra Roberta Fica po vlaňajšom nástupe k moci zastavila vojenskú pomoc Ukrajine zo štátnych zásob, umožnila však komerčné dodávky. Fico opakovane kritizuje politiku Európskej únie a Severoatlantickej aliancie voči Moskve vrátane protiruských sankcií.