Rusko sa snaží zmanipulovať európskych influencerov, tvrdí Francúzsko

Francúzsko má dôkazy o tom, že Rusko sa snaží ovplyvňovať tzv. influencerov na sociálnych sieťach vo Francúzsku aj v iných európskych krajinách. Povedal to v stredu francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot, informuje TASR podľa agentúr AFP a Reuters.

18.12.2024 23:10
Jean-Noël Barrot Foto: ,
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot.
debata (11)

„Máme dôkazy, ktoré potvrdzujú, že Rusko sa snaží manipulovať aj s influencermi v európskych krajinách vrátane Francúzska,“ povedal Barrot v parlamentnom výbore pre zahraničné veci. Dodal, že vo veci prebieha vyšetrovanie. Tvorcov obsahu na internete aj ich odberateľov vyzval, aby boli ostražití voči takýmto hrozbám pre verejnú diskusiu.

Ukrajinci zaútočili na Severokórejčanov dronmi so Santa Clausom
Video

Barrot spresnil, že Francúzsko je terčom „viacerých druhov“ internetových zásahov zo zahraničia. „Nasadené operačné metódy sú rôzne a často sa vyvíjajú,“ uviedol. Poukázal na nedávne voľby v Moldavsku či Rumunsku, ktoré boli podľa jeho slov narušené prostredníctvom masívneho využívania influencerov na sociálnych sieťach najmä na platforme X.

Francúzsky denník Le Monde v stredu informoval, že osoby blízke Kremľu kontaktovali na internete viac ako 2 000 tvorcov obsahu a žiadali ich, aby šírili proruskú propagandu. Súhlasiť malo 20 influencerov vrátane deviatich Francúzov. Noviny sa vo svojej správe odvolávali na informácie od nemenovaného zdroja z prostredia francúzskych tajných služieb.

Rumunsko Protest Voľby Prezidentské Čítajte aj EK začala vyšetrovať TikTok kvôli možnému ovplyvňovaniu rumunských volieb
Facebook X.com 11 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Francúzsko #Rusko #sociálne siete #vojna na Ukrajine #influenceri #Jean-Noël Barrot