Smog trápi Sarajevo v zime často, píše agentúra AP. Švajčiarska spoločnosť IQAir, ktorá v reálnom čase meria kvalitu vzduchu, popoludní uvádzala index kvality ovzdušia v Sarajeve (AQI) s hodnotou 285, čo spadá do kategórie „veľmi nezdravé“. Celosvetovo sa tak Sarajevo ocitlo na treťom mieste za pakistanským Láhaurom (321) a indickou metropolou Dillí (503) – v oboch týchto mestách namerané hodnoty patria do tej najhoršej kategórie „nebezpečné“.
„Je to hrozné, dusíme sa, hlavne ľudia so srdcovými problémami,“ povedala AP v Sarajeve dôchodkyňa Hajra Subašičová. „Sotva dýcham, vidíte, aké ťažké je pre mňa hovoriť,“ dodala. Veľa ľudí dnes v meste nosilo rúška a respirátory.
Ovzdušie v Sarajeve a v ďalších veľkých mestách na Balkáne je počas zimných mesiacov tradične veľmi znečistené, pretože balkánske krajiny spoliehajú pri vykurovaní na pevné palivá ako uhlie a drevo. Experti už skôr varovali pred dopadmi na ľudské zdravie, pretože zlá kvalita vzduchu je spájaná s rôznymi ochoreniami a tiež s predčasnou smrťou.
Sarajevo, ležiace v údolí a obklopené horami, je k znečisteniu ovzdušia obzvlášť náchylné. Zlé mestské plánovanie a množstvo vysokých budov problém v posledných rokoch zhoršili.
Balkánske štáty majú pri ochrane životného prostredia vo všeobecnosti zlé výsledky, napriek sľubom, že situáciu zlepšia, pretože sa snažia priblížiť k vstupu do Európskej únie. Balkánske rieky sú často zanesené odpadkami a recyklácia takmer neexistuje, píše AP.

Ako „nezdravé“ s indexom 170 hodnotila dnes spoločnosť IQAir napríklad aj ovzdušie v Belehrade v susednom Srbsku. V porovnateľnom čase spoločnosť IQAir hodnoty znečistenia ovzdušia získané v Bratislave uvádzala číslo 73, čo znamená „dobré“.