Fico v Moskve rokoval s Putinom, hovorili o plyne aj vojne na Ukrajine. Opozícia stretnutie ostro kritizuje

Ruský prezident Vladimir Putin prijal premiéra Roberta Fica, ktorý je v Rusku na pracovnej návšteve. "V dlhom rozhovore sme si s V. Putinom vymenili názory na vojenskú situáciu na Ukrajine, možnosti skorého mierového ukončenia vojny a na vzájomné vzťahy medzi SR a RF, ktoré mienim štandardizovať," uviedo Fico na sociálnej sieti.

22.12.2024 18:06 , aktualizované: 23.12.2024 04:30
Russia Slovakia Foto: ,
Premiér Robert Fico (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin v Moskve 22.12.2024
debata (2792)
Fico rokoval v Kremli s Putinom - úvod stretnutia
Video
Zdroj: 1. kanal ruskej televízie

Ruské televízie odvysielali zábery zo začiatku rokovaní medzi Putinom a Ficom, uviedla agentúra AFP. Slovenský premiér je jedným z mála predstaviteľov štátov Európskej únie, ktorí navštívili Rusko po začiatku jeho invázie na Ukrajinu. Agentúra TASS uviedla, že Putin s Ficom naposledy bilaterálne rokovali v roku 2016.

Peskov na otázku novinárov povedal, že sa dajú očakávať rokovania o dodávkach plynu. Na konkrétne závery je podľa neho ale nutné počkať na koniec rozhovoru. Neskôr informoval o skončení rozhovorov. „Rokovania sa skončili,“ uviedol. Na otázku, či sa plánuje spoločné vyhlásenie lídrov pre médiá, odpovedal nie, napísala agentúra TASS.

Fico o debate so Zelenským na samite EÚ: Absolútne odmieta akékoľvek prímerie
Video

Denník Pravda v nedeľu popoludní zisťoval, či Fico do Moskvy neodletel o deň skôr. Podľa informácií, ktoré sa nám podarilo zistiť, sa však všetky štyri vládne lietadlá – oba vládne Airbusy aj obe lietadlá Fokker – nachádzali na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave.

Fico o stretnutí

Premiér Fico popísal svoj rozhovor s Putinom na sociálnej sieti: "Znova pripomínam, že presadzujem suverénnu politiku na všetky štyri strany. Najvyšší predstavitelia EÚ boli o mojej ceste a jej účele informovaní už v piatok. Moje dnešné stretnutie bolo reakciou na ukrajinského prezidenta V. Zelenského, ktorý mi vo štvrtok na moju osobnú otázku odpovedal, že je proti akémukoľvek tranzitu plynu cez Ukrajinu na naše územie.

Ukrajinský prezident je rovnako za sankcie proti ruskému jadrovému programu. Takýmito postojmi finančne poškodzuje Slovensko a ohrozuje výrobu elektriny v atómových elektrárňach na Slovensku, čo je neakceptovateľné.

Ruský prezident V. Putin potvrdil pripravenosť RF dodávať plyn aj naďalej na západ a na Slovensko, čo je vzhľadom na postoj ukrajinského prezidenta po 1. januári 2025 prakticky nemožné.

V dlhom rozhovore sme si s V. Putinom vymenili názory na vojenskú situáciu na Ukrajine, možnosti skorého mierového ukončenia vojny a na vzájomné vzťahy medzi SR a RF, ktoré mienim štandardizovať. Napomôžu tomu aj aktivity súvisiace s 80. výročím konca II. svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom, kde rozhodujúcu úlohu zohrali Rusi, Bielorusi, Ukrajinci a ďalšie národy bývalého ZSSR."

Vysokopostavený zdroj z Bruselu pre Pravdu potvrdil, že šéf Európskej rady António Costa o Ficovej ceste do Moskvy vedel vopred.

Hlas reagovať nebude

Pravda sa s prosbou o reakciu obrátila aj na Prezidentskú kanceláriu, ktorá na našu správu zatiaľ však nereagovala.

K Ficovej ceste sa odmietla vyjadriť aj Pellegriniho materská strana. „Nebudeme reagovať,“ napísala TASR hovorkyňa strany Hlas Michaela Eliášová.

I keď sa strana rozhodla oficiálne cestu premiéra nekomentovať, poslanec Hlasu Samuel Migaľ reagoval na sociálnej sieti. Ako uviedol, cestovať do Moskvy v čase, kedy Rusko považuje Slovensko za nepriateľskú krajinu je podľa neho „prinajmenšom nevhodné“.

„Aktuálna cesta premiéra Roberta Fica do Moskvy je krokom, ktorý si Slovensko nemôže dovoliť. V čase vojny a označenia našej krajiny za nepriateľa zo strany Ruska takáto návšteva pôsobí ako slabosť, nie ako stratégia,“ napísal Migaľ.

Doteraz bola v Rusku rokovať o dodávkach plynu jeho stranícka kolegyňa ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas). Migaľ považuje Ficovi cestu v tejto súvislosti za „obídenie vlastnej ministerky“ pri rokovaniach a za prejav nedôvery voči vlastným odborníkom. „Ak si nevážime vlastné inštitúcie, ako môžeme očakávať, že si nás budú vážiť spojenci?“ pokračoval poslanec, podľa ktorého má Slovensko aj iné možnosti, ako získať plyn a pripomenul, že Saková nedávno rokovala o dodávkach aj v Azerbajdžane. „Občania navyše cenu plynu nepocítia, keďže máme kompenzačné mechanizmy,“ uviedol ďalej Migaľ.

„Sebavedomé Slovensko vie, na akej strane stojí. Krajina, ktorá si váži slobodu a podporuje svojich spojencov, sa nechodí klaňať režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Rusko je agresor, Ukrajina sa musí brániť. A áno. Hodnota každého ľudského života je pre mňa ďaleko vyššia ako akákoľvek cena za kubík plynu,“ skonštatoval poslanec Hlasu.

Nedeľňajší krok premiéra považuje za „pomyselnú facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike“, navyše keď ako poslanci parlamentu neboli o Ficovej ceste vopred informovaní.

Taraba: Je to riešenie základného problému Slovenska

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) na sociálnej sieti uviedol, že návšteva Fica v Moskve a rokovania s Putinom nie sú žiadnou zradou spojencov.

„Je to riešenie základného problému Slovenska, aby bolo čím kúriť za normálne ceny,“ napísal. „Je až komické ako opozícia vykrikuje, aby vláda zabránila zvyšovaniu cien plynu, ale keď vláda ide rokovať o lacnom zdroji plynu, považujú to za zradu spojencov. V skutočnosti ich prístup je zradou Slovákov,“ pokračoval.

Ukrajina má podľa Tarabu povinnosť prepravovať pre nás plyn cez svoje územie, ktorý si dohodneme z akejkoľvek krajiny. „Ak to Ukrajina odmietne, bude to určite nová kapitola našich vzťahov,“ dodal Taraba.

Fico podľa Šimečku zrádza národné záujmy

„Ak premiérovi išlo naozaj o tranzit plynu, mal rokovať s ukrajinskou stranou, a nie robiť zo Slovenska nástroj Putinovej propagandy," zdôraznil predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka.

Ako ďalej pripomenul, Putin už niekoľko rokov bombarduje a vraždí desiatky tisíc ľudí na Ukrajine a Slovensko je pre neho nepriateľskou krajinou. „Je to hanebné, a navyše aj úplne zbytočné. Tranzit plynu pre Slovensko má premiér riešiť v Kyjeve. Lenže tam sa bojí ísť, a hlavne mu nejde o skutočné výsledky. Je frustrovaný, unavený, hrá už iba falošné divadlo pre voličov. A pritom zrádza vlastnú krajinu a krok za krokom nás ťahá preč z Európy," doplnil Šimečka.

Gröhling Fica označil za hanbu Slovenska

Ficovu cestu do Rusko odsúdil aj predseda strany SaS Branislav Gröhling. „Robert Fico je hanbou Slovenska. Rokovať o čomkoľvek s Putinom, ktorého ruky sú od krvi, je zradou nielen voči našej krajine a jej zahraničnopolitickému smerovaniu, ale aj zradou voči našim spojencom z EÚ a NATO," vyhlásil šéf liberálov. Fico sa podľa neho správa nie ako predseda suverénnej krajiny, ale ako obyčajný kolaborant. „Naša krajina sa tak ocitá v medzinárodnej izolácii. Vladimírovi Putinovi a všetkým servilným proruským politikom odkazujeme, že Robert Fico nehovorí za celý národ," dodal Gröhling.

Podľa predsedu KDH Milana Majerského Fico svojimi skutkami ohrozuje naše ukotvenie v Európskej únii a NATO. „O čo premiérovi vlastne ide? Prečo nerokuje s Ukrajinou?," pýta sa Majerský.

Poslanec hnutia Slovensko Roman Mikulec na sociálnej sieti napísal, že Fico si išiel do Ruska pre pokyny k „vrahovi Putinovi“. „Hanba. Je to ako stretnutie voskových figurín. Vonkajšok porobený a vnútro prázdne,“ reagoval na premiérovu cestu exminister vnútra.

Predseda strany Demokrati Jaroslav Naď reagoval, že po nedeli je jasné, že hlavným plánom Fica je dostať Slovensko z Európskej únie a NATO. „Riziko, že sa mu to podarí je priamo úmerné rozbitosti opozičného demokratického tábora. Už je naozaj čas pre všetkých, aby si to uvedomili…“ napísal na sociálnej sieti Naď.

O Ficovej ceste hovoril najskôr Vučić

V piatok srbský prezident Aleksandar Vučić uviedol, že Fico sa chystá rokovať s Putinom v pondelok. Hlavnou témou majú byť práve dodávky plynu. Slovensko odoberá plyn od ruskej spoločnosti Gazprom. Ukrajina už ale od začiatku budúceho roka nechce dovoliť tranzit tejto ruskej komodity cez svoje územie, čo Bratislava kritizuje.

Fico už vo štvrtok povedal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, s ktorým rokoval na okraj summitu EÚ v Bruseli, úplným odmietaním tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu poškodzuje záujmy Slovenska. Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí len tranzit plynu z iných krajín, teda nie z Ruska. V reakcii na sťažnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu príde o peniaze, ukrajinský prezident uviedol, že jeho krajina prichádza o oveľa viac. Ukrajina sa od februára 2022 bráni ruskej vojenskej invázii.

Stretne sa Fico s Putinom? Slovenský premiér to vysvetlil (Archív)
Video
Zdroj: TV Pravda

Cestu do Moskvy ešte vlani odmietal

Keď sa novinári pýtali Fica ešte minulý rok krátko po nástupe k moci, či sa chystá do Moskvy, odmietol to.

„V tomto okamihu určite neplánujeme žiadnu návštevu bilaterálneho charakteru. Ja som povedal priority. Priorita je Praha, Berlín. Pokiaľ ide o zahraničné obchodné cesty, tak ma zaujíma Vietnam, Čína, Stredná Amerika a Latinská Amerika. To sú moje priority, na ktoré sa budem v tomto okamihu sústreďovať,“ vyhlásil po prvom summite v Bruseli koncom októbra 2023.

Neskôr názor zmenil. Fico v novembri oznámil, že sa na budúci rok v máji chystá do Moskvy na oslavy výročia konca druhej svetovej vojny, kam ho pozval Putin. Opozičné strany na Slovensku Ficovu chystanú cestu do Ruska kritizovali. Fico už skôr povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom a že po skončení vojny na Ukrajine chce obnoviť štandardné vzťahy s Ruskom. Fico kritizuje protiruské sankcie EÚ a vojenskú pomoc západných krajín Ukrajine.

Facebook X.com 2k+ debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Robert Fico #vojna na Ukrajine #ruský prezident Vladimir Putin #Plyn z Ukrajiny