Kremeľ v správe o telefonáte oboch prezidentov uviedol, že lietadlo sa podľa plánu pokúšalo pristáť v Groznom v okamihu, keď ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážala útok ukrajinských dronov.
Azerbajdžanské anonymné zdroje už predtým tvrdili, že lietadlo zostrelila ruská armáda, správa zverejnená Kremľom sa o tom nezmieňuje a uvádza, že okolnosti incidentu sa vyšetrujú.
Lietadlo typu Embraer 190 spoločnosti Azerbaijan Airlines smerovalo z azerbajdžanskej metropoly Baku do čečenského hlavného mesta Groznyj. Počas letu muselo zmeniť smer nad Kaspické more a havarovalo pri pokuse pristáť v meste Aktau v Kazachstane. Na palube bolo 67 ľudí vrátane piatich členov posádky.
Na rýchle a nezávislé vyšetrenie incidentu v sobotu okrem iného vyzvali Európska únia a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Vladimir Putin sa ospravedlnil za to, že k tragickému incidentu došlo v ruskom vzdušnom priestore, a znovu vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť rodinám obetí, zraneným zaželal skoré uzdravenie,“ uviedol Kremeľ.
V rozhovore podľa kremeľského vyhlásenia zaznelo, že lietadlo sa podľa letového plánu opakovane pokúšalo pristáť na letisku v Groznom. V tom čase ale boli mestá Groznyj, Mozdok a Vladikavkaz napadnuté ukrajinskými bojovými dronami a ruská protivzdušná obrana tieto útoky odrážala. Rozhovor sa podľa Kremľa uskutočnil na Putinovu žiadosť.
Podľa Alijeva bolo lietadlo v ruskom vzdušnom priestore „vystavené vonkajšiemu fyzickému a technickému zásahu“, čo spôsobilo úplnú stratu kontroly pilotov nad strojom.

Spojené štáty evidujú „viacero prvotných náznakov“, že lietadlo azerbajdžanských aerolínií (AZAL) v Kazachstane, pri ktorého páde prišlo 25. decembra o život 38 ľudí, mohlo byť zostrelené ruským systémom protivzdušnej obrany. Povedal to v piatok hovorca Národnej bezpečnostnej rady USA John Kirby.
Kirby vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie havárie odmietol uviesť akékoľvek podrobnosti o týchto náznakoch. Povedal však, že USA ponúkali azerbajdžanským a kazašským úradom pomoc s vyšetrovaním.
Azerbajdžanské aerolínie v piatok oznámili, že podľa predbežných výsledkov vyšetrovania havárie bol pravdepodobnou príčinou „vonkajší fyzický a technický zásah“. Azerbajdžanské médiá už predtým písali, že stroj zrejme zasiahla počas ukrajinského dronového útoku v Rusku raketa ruského systému protivzdušnej obrany.
Kirbyho tvrdenia sa zhodujú aj s vyjadrením azerbajdžanského ministra digitálneho rozvoja a dopravy Rašada Nabijeva, ktorý taktiež na základe prvotných zistení vyslovil predpoklad, že lietadlo zasiahla nejaká zbraň. Zhodujú sa tiež s doterajšími hodnoteniami externých leteckých expertov, ktorí z havárie vinia ruské systémy protivzdušnej obrany reagujúce na ukrajinský útok, približuje AP.
Kremeľ tvrdenia o údajnom zásahu odmietol komentovať, pričom sa odvolal na prebiehajúce vyšetrovanie. Šéf ruskej Federálnej agentúry pre leteckú dopravu (Rosaviacija) Dmitrij Jadrov medzičasom uviedol, že ukrajinské drony útočili na Groznyj, keď sa lietadlo azerbajdžanských aerolínií pokúšalo pristáť, v dôsledku čoho došlo k jeho odkloneniu a následne havárii v Kazachstane.
Kazašské orgány úzko spolupracujú s Azerbajdžanom na vyšetrovaní tejto nehody, zatiaľ však taktiež odmietli zverejniť podrobnosti z prebiehajúceho vyšetrovania.
