Prepadnuté prostriedky, celkom 1,04 miliardy eur, boli určené na podporu štrukturálne slabších regiónov. Európska komisia ich Maďarsku zmrazila koncom roka 2022, keď po analýze dospela k záveru, že Budapešť porušuje základné hodnoty a štandardy platné v EÚ. Ani potom však maďarská vláda nezaviedla požadované reformy, napríklad zmeny zákonov proti stretu záujmov a potieranie korupcie.
Agentúra DPA píše, že kvôli nahradeniu výpadku peňazí z únijných fondov sa vláda národnokonzervatívneho premiéra Viktora Orbána stále silnejšie orientuje na Čínu. Vlani v apríli Maďarsko požiadalo o pôžičku vo výške miliardy eur, ktorú si vzalo v čínskych štátnych bankách.
Stalo sa to diskrétne a vyšlo to najavo až v júli, keď k tomu maďarské Centrum pre štátny dlh zverejnilo niektoré kľúčové dáta. Kredit má dobu splatnosti tri roky, výška úrokov ani intervaly splácania však nie sú známe.

Napriek finančnej pomoci z Číny sa Orbán snaží získať prístup k zmrazeným peniazom z EÚ. Podľa Európskej komisie je v súčasnosti zablokovaných asi 19 miliárd eur určených Maďarsku, vrátane prostriedkov z únijného fondu na obnovu ekonomík po pandémii covidu.
Začiatkom decembra Orbán pohrozil vetom budúceho sedemročného rozpočtu EÚ, ak Brusel zablokované peniaze neuvoľní. Rokovania o dlhodobom únijnom rozpočte na roky 2028 až 2035 začnú pravdepodobne v polovici tohto roka.
