Šiesteho januára, keď sa oslavuje sviatok Zjavenia Pána (známy tiež ako sviatok Troch kráľov) a podľa juliánskeho kalendára sa začínajú pravoslávne Vianoce, Putin najprv zamieril na bohoslužbu do chrámu svätého Juraja Víťazného. Potom sa neskoro večer presunul do chrámu Krista Spasiteľa. Tlačová služba patriarchu informovala, že prezident prišiel pred ukončením liturgie v noci z 6. na 7. januára. „Chcem vás poprosiť požehnať krížiky na retiazkach a ikony, ktoré plánujem darovať všetkým našim veliteľom, ktorí plnia zvlášť vážne úlohy v oblasti špeciálnej vojenskej operácie pri obrane vlasti," povedal Putin Kirillovi (výraz špeciálna vojenská operácia sa v Rusku oficiálne používa na označenie invázie na Ukrajinu).
Kirill ako podporovateľ vpádu vojsk na ukrajinské územie ochotne vyhovel. Putina pritom upozornil, že v chráme sa nachádzajú ikony jeho menovca: kniežaťa Vladimíra I., ktorý sa v 10. storočí postaral o prijatie kresťanstva v Kyjevskej Rusi (bol to najstarší štát v slovanskom prostredí, ktorý sa konštituoval vo východnej Európe v 9. – 11. storočí). Pripomenul, že tento vladár s mečom v ruke bránil vlasť a aj v súčasnosti zostáva symbolom sceľovania ruskej zeme, čím Kirill zjavne mal na mysli inváziu na Ukrajinu.
Tlačová služba patriarchu podotkla, že na retiazkach budú vyryté iniciály Vladimira Putina, neprezradila však, koho to bol nápad. Hovorca prezidenta Dmitrij Peskov bol konkrétny: pre agentúru Interfax povedal, že si to želal šéf Kremľa. „Nazdávam sa, že naši súdruhovia budú poctení prijatím týchto symbolov viery, posvätených patriarchom Moskvy a celej Rusi počas bohoslužby na Štedrý deň," citoval Peskov ešte Putina.

O Kirillovi je známe, že inváziu považuje za „posvätnú vojnu", a keď Putin na jeseň 2022 vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, v rámci ktorej povolali do armády 300-tisíc mužov, označil ju potom za vhodný nástroj, ako dostať všetkých Ukrajincov pod kontrolu pravoslávnej cirkvi v Rusku.
Kým teraz Putin prišiel do chrámu viac-menej s kurióznou prosbou, ktorá už môže vyvolávať dojem budovania kultu osobnosti, naopak, pred niekoľkými rokmi ho takpovediac z chrámu vyniesli. Na jeho želanie, pretože sa v ňom objavil proti svojej vôli. Do projektu hlavného chrámu ruských ozbrojených síl pred piatimi rokmi zaradili aj nástenné mozaiky s podobizňami velikánov národných dejín. Ocitol sa medzi nimi aj Stalin za zásluhy v druhej svetovej vojne a miesto sa ušlo tiež Putinovi, čo mal byť prejav vďačnosti za pripojenie Krymu k Ruskej federácii, čiže za anexiu ukrajinského polostrova v roku 2014.
Slávnostné otvorenie chrámu naplánovali v máji 2020 na 75. výročie víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Mozaika s Putinom sa objavila bez jeho vedomia, v Kremli sa o nej dozvedeli v apríli. „Jedného dňa vďační potomkovia ocenia naše zásluhy, ale teraz je ešte priskoro," citoval vtedy Peskov Putina. Mozaiku preto odniesli preč z chrámu a zrejme ju uložili do skladu.