Podľa WHO bolo od objavenia sa prvých infekcií v decembri 2019 oficiálne zaznamenaných približne 777 miliónov prípadov COVID-19 a viac ako sedem miliónov úmrtí. Predpokladá sa však, že skutočné číslo je omnoho vyššie. Viac ako 95 percent oficiálnych úmrtí na COVID-19 bolo zaznamenaných v rokoch 2020 až 2022.
Pandémia tiež ochromila zdravotnícke systémy, naštrbila ekonomiky a poslala obyvateľstvo mnohých krajín do karantény.
V druhej polovici roku 2022 sa miera infekcií a úmrtnosti znížila v dôsledku rastúcej imunity z očkovania alebo predchádzajúcej infekcie. Vírus tiež zmutoval a stal sa menej závažným.
V máji 2023 WHO vyhlásila núdzovú fázu pandémie za ukončenú. A odvtedy do značnej miery ustúpil z očí verejnosti.
„Svet chce zabudnúť na tento patogén, ktorý je stále s nami, a myslím si, že ľudia chcú dať COVID-19 do minulosti, ako keby bol koniec. A v mnohých ohľadoch predstierajú, že sa to nestalo, pretože to bolo príliš traumatické,“ povedala popredná epidemiologička WHO Maria Van Kerkhove.
Vakcíny proti Covidu boli vyvinuté v rekordnom čase a ukázali sa ako silná zbraň proti vírusu, pričom celosvetovo bolo doteraz podaných viac ako 13,6 miliardy dávok.

Vedci však varovali, že skôr či neskôr vypukne ďalšia pandémia, čím nabádajú svet, aby sa poučil z Covidu a pripravil sa na budúcnosť. V súčasnosti sa pozornosť zameriava na vtáčiu chrípku (H5N1), najmä po tom, čo Spojené štáty v pondelok informovali o prvom úmrtí človeka na tento vírus.
