Ropná škvrna s rozlohou 2800 štvorcových metrov sa objavila pri ruskom tankeri, ktorý minulý mesiac našiel na plytčine v Kerčskom prielive medzi Čiernym a Azovským morom. Záchranári sa snažia zabrániť ďalšiemu šíreniu mazutu, ktorý uniká z poškodeného plavidla, oznámili dnes ruské médiá s odvolaním sa na úrady. Veľkosť novej škvrny zodpovedá podľa agentúry Reuters zhruba rozlohe desiatich tenisových dvorcov. Znečistenie sa medzičasom objavilo na ďalších siedmich miestach na pobreží ukrajinského polostrova Krym, ktorý anektovalo Rusko.
V Kerčskom prielive, ktorým vedie hlavná námorná trasa pre vývoz ruskej ropy a obilia, búrka v polovici decembra poškodila viac ako 50 rokov staré plavidlá Volgonefť 212 a Volgonefť 239. Tá prepravovala spolu asi 9200 ton ropných látok. Ruské úrady postupne znižovali odhady, koľko mazutu z lodí vytieklo do mora, na asi 2400 ton. Tanker Volgonefť 212 sa v búrke rozlomil, jeden člen posádky prišiel o život. Druhý tanker najazdil na plytčine pri ruskom brehu.
Čítajte aj Katastrofa pre životné prostredie: Ruské pláže sú po stroskotaní tankerov posiate čiernym mazutom. Problémy má tretí tankerMazut zo stroskotaných tankerov znečistil desiatky kilometrov pobrežia Krasnodarského kraja na juhu európskeho Ruska a anektovaného Krymu. Z pobrežia pri záchranných prácach robotníci odviezli viac ako 139-tisíc ton z celkovo asi 200-tisíc ton kontaminovanej pôdy.
Havária tankerov môže spôsobiť jednu z najväčších ekologických katastrof v Čiernom mori, varovala medzinárodná organizácia na ochranu prírody Greenpeace. Prvé známky katastrofy sa minulý týždeň objavili už aj na pobreží Gruzínska v podobe vtáka znečisteného mazutom, napísal dnes server The Moscow Times.
Počas štvrtkovej porady v Kremli ruský prezident Vladimir Putin vyjadril podľa médií nespokojnosť so „zjavne nedostatočnou“ snahou o minimalizáciu škôd a nabádal na vyzdvihnutie oboch tankerov, aby sa zamedzilo ďalším únikom ropných látok do mora.