Fio bankaFio banka

1 053. deň: Biden uvalil doteraz najväčšie sankcie na ruskú energetiku. Moskva odkazuje, že hodlá pokračovať v ropných a plynárenských projektoch

Ropa stop, plyn stop. USA aj Británia uvalili najširší balík sankcií zameraných na ruské príjmy z ropy a zemného plynu. Ruské ministerstvo zahraničia v reakcii uviedlo, že Moskva bude napriek najnovším americkým sankciám pokračovať vo veľkých projektoch v ropnom a plynárenskom priemysle.

11.01.2025 08:20 , aktualizované: 20:20
Nemecko, tanker, Rusko, vojna na Ukrajine Foto: ,
Ropný tanker "Eventin" pri pobreží ostrova Rujana (Nemecko), piatok 10. januára 2025. Tanker je považovaný za súčasť ruskej tieňovej flotily na prepravu ropy.
debata (354)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá 1 053 dní
  • Ukrajina aj Rusko informujú o zostrelení desiatok dronov druhej strany
  • USA aj Británia uvalili najširší balík sankcií na ruskú energetiku
  • Zelenskyj potvrdil zajatie dvoch vojakov KĽDR v ruskej Kurskej oblasti
  • Civilným lietadlám hrozí nad Ruskom vysoké riziko zostrelenia, varuje európska agentúra
  • V Čiernom mori objavili nový únik ropy z poškodeného ruského tankera
Ruský korytnačí tank nemal na Ukrajine šancu prežiť
Video
Ukrajinská 63. mechanizovaná brigáda zničila ruský korytnačí tank. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
R-360 Neptun Čítajte viac 1 052. deň: Ukrajinci odpálili strelu Neptún na ruskú Rostovskú oblasť. Zdevastovali Rusom sklad bezpilotných lietadiel

20:20 Rusko bude napriek najnovším americkým sankciám na ruský energetický sektor pokračovať vo veľkých projektoch v ropnom a plynárenskom priemysle. Uviedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničia. Zároveň nové sankcie odsúdilo ako pokus Spojených štátov poškodiť ruskú ekonomiku, ktorý je hrozbou pre stabilitu globálnych energetických trhov, napísala agentúra Reuters.

Administratíva končiaceho amerického prezidenta Joea Bidena v piatok predstavila nové sankcie, ktoré sa vzťahujú na veľké ruské ropné spoločnosti aj na takzvanú tieňovú flotilu tankerov prepravujúcich ruskú ropu. Energetický sektor podľa Washingtonu poskytuje Moskve najväčší zdroj financovania agresie proti Ukrajine.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes uviedlo, že bude na „nepriateľské“ kroky Washingtonu reagovať pri príprave svojej stratégie pre zahraničnú politiku. Nové sankcie sú podľa ministerstva „pokusom spôsobiť aspoň nejaké škody ruskej ekonomike, a to aj s rizikom destabilizácie svetových trhov, v čase, keď sa blíži koniec neslávneho úradovania prezidenta Joea Bidena“.

„Napriek kŕčom v Bielom dome a machináciám rusofóbnej loby na západe v snahe zatiahnuť svetový energetický sektor do hybridnej vojny rozpútanej Spojenými štátmi proti Rusku, zostáva naša krajina kľúčovým a spoľahlivým hráčom na svetovom trhu s pohonnými látkami,“ uviedlo ministerstvo.

Nové americké sankcie zasiahnu firmy Gazpromnefť a Surgutneftěgaz. Ich terčom je tiež viac ako 180 lodí, z ktorých veľká časť patrí ku tieňovej flotile tankerov, ktoré po svete rozvážajú ruskú ropu a tým pomáhajú Moskve obchádzať doterajšie západné sankcie.

18:56 Zostrelenie lietadla Azerbaijan Airlines ukazuje, že počas vojny na Ukrajine existuje „vysoké riziko“ pre civilné lety nad Ruskom, uviedla Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA).

V bezpečnostných odporúčaniach EASA uviedla, že rusko-ukrajinskýc konflikt „predstavuje riziko, že civilné lietadlá budú neúmyselne zamerané vo vzdušnom priestore Ruska z dôvodu možných civilno-vojenských nedostatkov v koordinácii a možnosti nesprávnej identifikácie". Agentúra obnovila svoje odporúčanie, aby sa letecké spoločnosti vyhýbali letom nad vzdušným priestorom západného Ruska.

Rusko označilo odporúčanie za „absurdné“. „Je zrejmé, že nepriateľské štáty sa rukami EASA snažia uškodiť Rusku a jeho civilnému letectvu na reputácii a ekonomike,“ uviedol ruský úrad civilného letectva Rosaviacia.

Rusko zakázalo leteckým spoločnostiam z Európskej únie lietať nad jeho vzdušným priestorom, ale letecké spoločnosti z Číny, Turecka, štátov Perzského zálivu a ďalších krajín to naďalej môžu.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev povedal, že civilné lietadlo Azerbaijan Airlines, ktoré sa zrútilo 25. decembra v Kazachstane, bolo zastrelené „zo zeme“ nad ruským mestom Groznyj, kde malo pôvodne pristáť. Pri nešťastí zomrelo 38 ľudí.

Rusko uviedlo, že jeho protivzdušná obrana v tom čase pracovala na odrazení ukrajinských bezpilotných lietadiel, ale nepovedalo, že strieľalo na lietadlo.

EASA uviedla, že aktivácia ruských systémov protivzdušnej obrany na boj proti ukrajinským raketám a bezpilotným lietadlám vypusteným do Ruska „môže mať priamy vplyv na letovú prevádzku na viacerých miestach vrátane veľkých medzinárodných letísk“.

„Väčšina incidentov sa stala vo vzdušnom priestore, ktorý neuzavrela Ruská federácia počas útokov bezpilotných lietadiel alebo aktivácie systémov protivzdušnej obrany,“ konštatuje EASA.

17:05 Ukrajinská armáda dnes poprela informácie o tom, že Rusko ovládlo už celé mesto Kurachove v Doneckej oblasti. Hovorca zoskupenia Chortycia Viktor Trehubov podľa ruskojazyčnej služby BBC povedal, že ukrajinské ozbrojené sily držia svoje pozície v častiach mesta.

„Podľa mojich informácií sa v oblasti Kurachova bojuje,“ povedal. Ukrajinské ozbrojené sily sa podľa neho držia na pozíciách v tepelnej elektrárni, ktorá je súčasťou mesta. „Preto teraz nemôžeme hovoriť o tom, že ruské vojská mesto ovládli úplne,“ uviedol tiež hovorca. Elektráreň sa nachádza v západnej časti Kurachova. V jeho okolí je tiež veľké nálezisko lítia.

Projekt DeepState, ktorý pracuje s informáciami z voľne dostupných zdrojov, informoval o tom, že ruské sily „okupovali Kurachove“ a postúpili pri niekoľkých ďalších obciach v Doneckej oblasti.

BBC pripomína, že ruské ministerstvo obrany o obsadení Kurachova informovalo už 6. januára. Mesto leží západne od Donecka asi 20 kilometrov od miest, ktorými prechádzala frontová línia 24. februára 2022, keď Rusko celoplošnú inváziu na Ukrajinu začalo.

Dnes Moskva informovala o tom, že jej armáda ovládla obec Ševčenko. Tá sa nachádza v Doneckej oblasti niekoľko kilometrov na juh od strategického mesta Pokrovsk, o ktoré ukrajinské a ruské jednotky zvádzatvrdé boje už niekoľko mesiacov. Kurachove leží tri desiatky kilometrov južne od Pokrovska a slúžilo ako dôležitý ukrajinský logistický uzol.

15:34 Z potopeného ruského tankera v Čiernom mori od piatka vyteká ďalšia ropa, uviedli ruskí predstavitelia. Ukrajina varovala pred „strašnými environmentálnymi dôsledkami“ úniku, TASR píše podľa agentúr AFP a TASS.

„Pri kontrole zadnej časti (tankera) Volgonefť-239 dnes ráno špecialisti objavili na pobreží ropnú škvrnu s rozlohou asi 2800 štvorcových metrov,“ uviedlo v piatok ruské ministerstvo dopravy na sociálnej sieti.

Na snímkach zverejnených čistiacou jednotkou vidno hustú čiernu tekutinu vytekajúcu z uviaznutého plavidla pozdĺž pláže neďaleko prístavu Tamaň na brehu Kerčského prielivu.

Katastrofa pre životné prostredie: Ruské pláže sú po stroskotaní tankerov posiate čiernym mazutom (archívne video)
Video

Ťažký vykurovací olej už znečistil stovky kilometrov pláží na čiernomorskom pobreží Ruska a na ukrajinskom polostrove Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014. Prírodné nešťastie spôsobili dva ruské riečne tankery, ktoré stroskotali 15. decembra v Kerčskom prielive počas búrky. Volgonefť-212 sa potopil a Volgonefť-239 nabehol na plytčinu a rozlomil sa. Rusko federálny stav núdze pre únik ropy vyhlásilo 26. decembra.

Ukrajina v piatok kritizovala Rusko za postup pri likvidácii úniku ropných látok.

13:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uviedol, že ukrajinskí vyšetrovatelia vypočúvajú dvoch zranených severokórejských vojakov, ktorí boli zajatí v ruskej Kurskej oblasti, píše AFP. „Naši vojaci zajali severokórejských vojakov v Kurskej oblasti. Ide o dvoch vojakov, ktorí napriek tomu, že utrpeli zranenia, prežili a boli prevezení do Kyjeva, a hovoria s vyšetrovateľmi (ukrajinskej tajnej služby) SBU,“ spresnil Zelenskyj.

„Nebola to ľahká úloha: ruské sily a ďalší severokórejský vojenský personál spravidla svojich zranených popravujú, aby zahladili akékoľvek dôkazy o zapojení Severnej Kórey do vojny proti Ukrajine,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Facebook, a zároveň poďakoval všetkým zúčastneným vojakom ukrajinských ozbrojených síl, ktorí sa na zajatí dvoch zranených Severokórejčanov podieľali.

vojak kľdr Čítajte viac Dôležitý úlovok na fronte: Zelenskyj sa pochválil prvými severokórejskými zajatcami. Čo sa Ukrajinci od nich dozvedeli?

„Ako všetci vojnoví zajatci, aj títo dvaja severokórejskí vojaci dostávajú potrebnú zdravotnícku starostlivosť,“ dodal ukrajinský prezident.

Zároveň dodal, že tajnej službe SBU nariadil, aby novinárom umožnila prístup k týmto vojnovým zajatcom. „Svet potrebuje vedieť pravdu o tom, čo sa deje,“ podotkol Zelenskyj, ktorý k príspevku pripojil aj fotografie dvoch zranených mužov s ázijskými črtami na poschodových posteliach, neposkytol však dôkazy, že ide o severokórejských vojakov, píše AFP.

Na jednej z fotografií bolo vidieť identifikačnú kartu ruskej armády pre 26-ročného muža z ruskej Tuvianskej republiky hraničiacej s Mongolskom.

AFP pripomína, že Rusko sa snaží zatajiť severokórejských bojovníkov aj vydávaním falošných identifikačných kariet.

10:50 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 806 500 vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas piatka prišli Rusi o 1 570 vojakov, desať tankov, 18 bojových obrnených vozidiel a áut na prepravu vojakov, 28 delostreleckých systémov a 61 vozidiel a autocisterien.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 9 751 tankov, 20 271 bojových obrnených vozidiel a áut na prepravu vojakov, 33 534 vozidiel a autocisterien, 21 817 delostreleckých systémov, 1 260 odpaľovacích raketových systémov, 1 042 systémov protivzdušnej obrany, 331 vrtuľníkov, 369 lietadiel, 21 958 dronov, 3 017 striel s plochou dráhou letu, 28 lodí, jednu ponorku a 3 692 kusov špeciálnej techniky.

9:44 Plánovalo Rusko použiť na Ukrajine jadrové zbrane? To, o čom sa dlho špekulovalo, nepriamo potvrdil v rozhovore pre denník Financial Times americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Si, Putin Čítajte viac Delia sa Rusko a Čína o tajomstvá jadrových zbraní? Peking sa od Moskvy učí, tvrdí analytik

9:04 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na sobotu zostrelila 47 ruských dronov, informovalo ukrajinské letectvo. Ministerstvo obrany v Moskve podľa ruskojazyčného servisu BBC informovalo o zneškodnení 85 dronov vyslaných ukrajinskou armádou. Z Tambovskej oblasti na juhozápade Ruska je hlásených niekoľko zranených. Ruské úrady dočasne zastavili prevádzku niektorých letísk.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo celkovo 74 dronmi, z nich 27 sa stratilo z radarov bez toho, aby dosiahlo cieľ. Podľa letectva napadnutej krajiny sú po nočnej vlne útokov škody v siedmich oblastiach. Poškodené boli budovy patriace firmám, obytné domy a vozidlá.

Terčom ruského útoku sa stalo mesto Prymorske v Záporožskej oblasti, kde bol zasiahnutý automobil, uviedla podľa serveru RBK Ukrajina vojenská správa tohto regiónu. Na mieste zomrela 47-ročná žena, štyria ďalší ľudia utrpeli zranenia.

Podľa Moskvy ruská protivzdušná obrana zostrelila 31 dronov nad Čiernym morom, ďalších 14 nad Azovským morom alebo po 16 nad Voronežskou oblasťou a Krasnodarským krajom. BBC uvádza, že v noci sa na telegrame objavili informácie o náletoch ukrajinských bezpilotných lietadiel na Rusov okupovaný Krym, premávka na moste spájajúcom tento polostrov s ruskou pevninou bola prerušená.

V Tambovskej oblasti v meste Kotovsk boli pri dronovom útoku poškodené dva obytné domy. Podľa úradov niekoľko ľudí zranili črepiny z rozbitých okien.

Ruský letecký úrad Rosavijacija dočasne zastavil odlety a prílety na letiskách v Kazani, Nižnekamsku a Uljanovsku.

Obe strany konfliktu, ktorý pred takmer tromi rokmi rozpútalo Rusko, lacné komerčné drony využívajú ako smrtiace zbrane a zvýšili ich produkciu, píše agentúra Reuters. Tak ruskí, ako aj ukrajinskí vojaci hovoria o strachu z bezpilotných lietadiel nepriateľa.

8:20 Vláda končiaceho amerického prezidenta Joea Bidena v piatok uvalila ďalšie sankcie na ruský energetický sektor, ktorý podľa Washingtonu poskytuje Moskve najväčší zdroj financovania agresie proti Ukrajine. Sankcie sa vzťahujú na veľké ruské ropné spoločnosti, ako aj na takzvanú tieňovú flotilu tankerov prepravujúcich ruskú ropu. Informovalo o tom americké ministerstvo financií. V koordinácii s USA nové sankcie na ruské ropné spoločnosti uvalila tiež Británia. Spoločnosť Gazpromnefť sankcie označila za neoprávnené a nelegálne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ich privítal.

Bidenova administratíva uvalila v piatok svoj doteraz najširší balík sankcií zameraných na ruské príjmy z ropy a zemného plynu v snahe poskytnúť Kyjeva a nastupujúcemu tímu Donalda Trumpa páku na dosiahnutie dohoya o mieri na Ukrajine, píše agentúra Reuters..

Biden v poslednom čase stupňuje kroky na podporu Ukrajiny v snahe dostať ju po rokoch obrany proti ruskej agresii do čo najlepšej situácie pri návrate Donalda Trumpa do prezidentskej funkcie. Trumpove plány ohľadom americkej pomoci Ukrajine sú veľmi nejasné, zvolený prezident opakovane dáva najavo výhrady voči jej doterajšej miere. Politik, všeobecne považovaný za veľmi nevyspytateľného, nastúpi do funkcie 20. januára; počas predvolebnej kampane sľuboval, že rusko-ukrajinskú vojnu po svojom návrate do Bieleho domu ukončí počas jediného dňa, teraz hovorí, že bude potrebovať šesť mesiacov.

Bidenova vláda v posledných týždňoch zvýšila tempo dodávok vojenskej pomoci Ukrajine a teraz prišla s novým sankčným balíkom. Postihy zasiahnu firmy Gazpromnefť a Surgutneftěgaz. Zahŕňajú tiež viac ako 180 lodí, z ktorých veľká časť patrí ku tieňovej flotile tankerov, ktoré po svete rozvážajú ruskú ropu a tým pomáhajú Moskve obchádzať doterajšie západné sankcie.

Spoločnosť Gazpromnefť v piatok uloženie amerických a britských sankcií odmietla. „Gazpromnefť považuje rozhodnutie zahrnúť jej aktíva do zoznamu amerických sankcií za neoprávnený a nelegitímny krok,“ uviedla spoločnosť podľa ruských tlačových agentúr.

Naopak ukrajinský prezident Zelenskyj nové sankcie privítal. „Tieto opatrenia predstavujú významný zásah do financovania ruskej vojnovej mašinérie tým, že narúšajú celý jej dodávateľský reťazec,“ napísal Zelenskyj na sieti X.

Fico na výbore NR SR o stretnutí s Putinom (celá debata)
Video

Americké sankcie okrem iného znamenajú, že Gazpromnefť má 45 dní na to, aby sa vzdal vlastníctva srbskej ropnej spoločnosti NIS, oznámil v piatok srbský prezident Aleksandar Vučić. Gazpromnefť má v spoločnosti NIS 50-percentný podiel a ďalších 6,15 percenta vlastní samotný Gazprom. „Žiadajú od nás úplný odchod Rusov z NIS, odchod, nie zníženie podielu,“ povedal Vučić. Srbsko má podľa neho čas do 10. marca, aby vypovedalo zmluvu s Rusmi. Vučić tiež oznámil, že o záležitosti bude najskôr telefonicky hovoriť aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Taktiež Británia v piatok oznámila, že v koordinácii s USA zavádza sankcie na Gazpromnefť a Surgutneftegaz. „Príjmy z predaja ropy sú životnou miazgou pre Putinovu vojnovú ekonomiku,“ uviedol britský minister zahraničia David Lammy.

Nové sankcie zasiahnu tiež desiatky obchodníkov, poskytovateľov služieb či poisťovacích spoločností, ktoré pomáhajú Rusku k príjmom z predaja energetických produktov. Týkajú sa aj faktorov energetického sektora.

Prísnejším sankciám na vývoz ruskej ropy sa doteraz Bidenova administratíva vyhýbala pre obavu z rastu cien, čo by zasiahlo aj západné ekonomiky. Riziko predstavovala tiež skutočnosť, že ruskú ropu nakupujú okrem iného Čína a India.

Washington už skôr zakázal dovoz ruskej ropy do USA, taktiež spoločne s partnermi zaviedol strop 60 dolárov za barel na predaj ruskej ropy. Vlani v novembri potom uvalil sankcie na ruskú spoločnosť Gazprombank, ktorá inkasuje platby za plyn od európskych zákazníkov ruskej štátnej plynárenskej spoločnosti Gazprom.

Facebook X.com 354 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine