Netanjahu v telefonickom rozhovore poďakoval Bidenovi za sprostredkovanie prímeria v Pásme Gazy. Poďakovanie za dohodnutie dohody vyjadril súčasne aj Bidenovmu nástupcovi v Bielom dome, zvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, uviedla kancelária šéfa izraelskej vlády.
Biden priblížil, že prerušenie bojov umožní príliv humanitárnej pomoci pre Palestínčanov a návrat rukojemníkov k ich rodinám. K dohodnutému prímeriu podľa neho prispeli diplomatické snahy Washingtonu, ktorý sa snažil rokovania sprostredkovávať niekoľko mesiacov. V posledných dňoch americká vláda spolupracovala s tímom nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa, povedal končiaci prezident.
Biden vo vyhlásení uviedol, že výsledná dohoda kopíruje obrysy plánu, ktorý predložil už na konci vlaňajšieho mája.
USA potom rokovania medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas sprostredkovávali spoločne s Egyptom a Katarom. „Moja diplomacia nikdy neupustila od snahy dotiahnuť to do konca,“ zdôraznil odchádzajúci šéf Bieleho domu.
V následnom vystúpení pred kamerami potvrdil informácie, že dohoda počíta so šesťtýždňovým prímerím, počas ktorého budú obe strany rokovať o ďalšom postupe. V tejto prvej fáze podľa neho bude prepustených aj niekoľko rukojemníkov Hamasu s americkým občianstvom.
Zároveň sa budú môcť Palestínčania vysídlení vojnou vrátiť do všetkých častí Gazy, ktorá je po bombardovaní a pozemnom ťažení Izraela úplne zdevastovaná.
Denník The New York Times uvádza, že čerstvá dohoda zhruba zodpovedá Bidenovmu návrhu z minulej jari. Vleklé vyjednávania však dospeli k vytúženému vyústeniu až niekoľko dní pred Bidenovým odchodom z úradu, kedy ho ako svoj úspech môže prezentovať aj jeho nástupca Trump. Jeho tím na čele so splnomocnencom pre Blízky Východ Stevom Witkoffom sa v posledných dňoch na rokovaní podieľal.
„V týchto uplynulých dňoch sme hovorili ako jeden tím,“ poznamenal Biden o spolupráci s Trumpovými ľuďmi. Tiež povedal, že pre nastupujúcu administratívu teraz vzniká zodpovednosť zabezpečiť, aby bola dohoda medzi Izraelom a Hamasom uvedená do praxe.
Prímerie v Pásme Gazy začne platiť v nedeľu 19. januára. Na tlačovej konferencii to v stredu večer uviedol katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání. Oficiálne tak potvrdil dosiahnutie dohody o zastavení bojov a prepustení rukojemníkov, o ktorej predtým informovali médiá z neoficiálnych zdrojov.
Dohodu o prímerí v Pásme Gazy privítal aj egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, ktorého krajina bola spolu s Katarom a USA medzi sprostredkovali rokovania, napísali agentúry. Dohodu privítalo aj teroristické hnutie Hamas.
Sání na tlačovej konferencii uviedol, že „strany bojujúce v Pásme Gazy dosiahli dohodu o výmene rukojemníkov a väzňov“ a o prerušení bojov medzi izraelskými silami a ozbrojencami Hamasu a ďalších palestínskych organizácií. Sání uviedol, že dúfa, že sa podarí vyrokovať „trvalé prímerie“.
Sání potvrdil niektoré kľúčové body dohody, o ktorých predtým informovali médiá. Pokoj zbraní má trvať 42 dní, počas ktorých Hamas prepustí 33 rukojemníkov. Izrael výmenou za to prepustí stovky palestínskych väzňov. O ďalších etapách prímeria sa začne rokovať po začiatku prvej fázy prímeria.
„Dúfame, že do začiatku prímeria sa už neodohrajú žiadne vojenské operácie,“ poznamenal Sání. Dohodu musí ešte schváliť izraelská vláda, štát by sa to malo vo štvrtok.
Katar spoločne s USA a Egyptom budú podľa Saniaho dohliadať na implementáciu prímeria zo strany Izraela a Hamásu.
Hamas uviedol, že prímerie je výsledkom „legendárnej pevnosti nášho veľkého palestínskeho ľudu a nášho statočného odboja v Pásme Gazy“, citovala vyhlásenie hnutia agentúra AFP. Podľa predstaviteľa Hamasu dohoda predstavuje zlyhanie izraelských snáh v Pásme Gazy.
Izrael útočí aj po ohlásení prímeria, hlásia najmenej 20 ľudí
Od stredajšieho oznámenia dohody o prímerí v Pásme Gazy zomrelo na tomto palestínskom území v dôsledku izraelských úderov najmenej 20 ľudí. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie miestnej civilnej ochrany.
Hovorca civilnej ochrany Mahmúd Basal uviedol, že „nálety neprestali napriek ohláseniu prímeria“ a že Pásmo Gazy zasiahlo niekoľko izraelských úderov. Z mesta Gaza hlásia 18 obetí.
Konflikt v Gaze sa začal po teroristickom útoku Hamasu a ďalších ozbrojencov na Izrael v októbri 2023, keď zomrelo 1 200 ľudí a 251 osôb bolo unesených do Gazy. Podľa médií Hamas a jeho spojenci stále držia 94 rukojemníkov, zhruba tretina z nich je však podľa spravodajských poznatkov zrejme po smrti.
V tomto úzkom pobrežnom pásme, ktoré bolo po tvrdej reakcii izraelských síl z veľkej časti zničené, od začiatku vojny zomrelo vyše 46-tisíc ľudí, ďalších viac ako 110-tisíc bolo podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze spravovaného Hamasom zranených. Drvivá väčšina zo tunajších 2,3 milióna Palestínčanov musela opustiť svoje domovy a prežíva v ťažkých podmienkach.
