1. Trump II. ako Trump I. – 15 % pravdepodobnosť
Bude druhé volebné obdobie Donalda Trumpa podobné tomu prvému? To znamená, že republikán toho veľa nedokáže, a svet sa bude zaoberať najmä jeho výrokmi, ktoré budú naďalej polarizovať americkú spoločnosť, ale demokracia v USA to prežije? Roku 2017 nastúpil Trump do Bieleho domu ako veľká neznáma, veď nemal žiadne politické skúsenosti, ale minimálne do istej miery sa obklopil ľuďmi, ktorí patrili k tradičnejšiemu krídlu Republikánskej strany. Tá bola spokojná s tým, že presadzoval klasické priority americkej pravice. Podporil zníženie daní pre bohatých, čo viedlo k prehĺbeniu verejného deficitu, a do sudcovských pozícií vrátane Najvyššieho súdu dostal konzervatívcov, čo sa prejavilo v obmedzení práva na interrupcie. Proti Číne a spojencom zaviedol clá, hovoril o výstavbe múra s Mexikom, prakticky nikdy nekritizoval šéfa Kremľa Vladimira Putina, no Európanom rád vyčítal nižšie výdavky na obranu. USA však zostali garantom transatlantickej bezpečnosti a Trumpovi sa podarilo zblížiť niekoľko arabských krajín s Izraelom. Republikán však nezvládol manažment covidovej pandémie a aj to ho stálo kreslo. Trump teraz medzi prvými krokmi v úrade podpísal vystúpenie zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

2. Radikálnejší Trump – 80 % pravdepodobnosť
Je veľmi pravdepodobné, že druhé volebné obdobie Donalda Trumpa v Bielom dome bude radikálnejšie ako to prvé. Vyplýva to aj z toho, akým spôsobom odišiel z Bieleho domu. Roku 2020 prehral voľby s demokratom Joeom Bidenom. Porážku neuznal, čo viedlo k útoku jeho stúpencov na Kongres 6. januára 2021. Trump už pred návratom do Oválnej pracovne povedal, že minimálne časti z nich dá amnestiu, a celkovo sa dá povedať, že republikán je politicky extrémnejší, ako bol v roku 2016. Očakáva sa, že jeho vláda začne masové deportácie ľudí, ktorí prišli do USA ilegálne. Trumpisti sa tiež vyhrážajú politickým oponentom vrátane novinárov a nedá sa vylúčiť, že na nich Biely dom nasadí ministerstvo spravodlivosti a FBI. Tesne pred odchodom z Bieleho domu Biden udelil preventívnu milosť viacerým kritikom republikána. Prezident oveľa výraznejšie kontroluje vlastnú stranu a podporuje ho aj najbohatší človek na svete Elon Musk. Jeho snaha zoškrtať počty federálnych zamestnancov súvisí aj s tým, že Trump žiada od ľudí, ktorí pre neho pracujú, absolútnu lojalitu. Republikána v radikálnejších krokov môže podporiť aj rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého má prezident v podstate úplnú imunitu, čo sa týka oficiálnych rozhodnutí v úrade.
3. Veľký konflikt vo svete – 5 % pravdepodobnosť
Nedá sa úplne vylúčiť, že okrem domácich radikálnych krokov sa Trump pustí aj do boja so svetom. A možno bude tvrdší na spojencov ako na rivalov. Viacerí jeho bývalí spolupracovníci povedali, že už v prvom období uvažoval nad tým, že vystúpi z NATO. Asi sa to nestane, ale aj bez toho môže Trump zásadným spôsobom oslabiť Severoatlantickú alianciu. Jeho vyjadrenia, že by nepomohol krajine NATO, ktorá nedáva dosť peňazí na obranu, spochybňujú princípy kolektívnej obrany a sú priam pozvánkou pre Rusko. Hoci Trump asi len tak neodovzdá Putinovi Ukrajinu, môže byť náchylný uzavrieť rýchlo dohodu a dúfať v Nobelovu cenu mieru. Zároveň však Trumpova nevyspytateľnosť môže viesť k tomu, že v Moskve či v Pekingu nepochopia správne jeho úmysly, čoho výsledkom bude vyššia pravdepodobnosť vojenského konfliktu medzi jadrovými veľmocami.
