Fio bankaFio banka

Pokračovanie článku: Trump začína zostra: Astronauti na Mars, vojaci na hranice, Panamský prieplav si berieme späť

Inauguračný prejav staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa pôsobil veľmi bojovne, zdá sa byť odhodlaný k oveľa agresívnejšiemu a rýchlejšiemu presadzovaniu politických priorít ako v prípade prvého volebného obdobia. Pre ČTK to povedal amerikanista Jakub Dopieralla z Univerzity Karlovej (UK). Podľa politológa Kryštofa Kozáka z UK bol hlavnou témou prejavu budovateľský optimizmus ohľadom budúcnosti, keď Trump opakovane spomenul prichádzajúci zlatý vek Spojených štátov. Rektor Ostravskej univerzity Petr Kopecký pre ČTK uviedol, že Trump cielil na americké publikum, predovšetkým na svojich podporovateľov.

Republikánsky prezident oznámil, že znovu vyhlási krízový stav kvôli nelegálnej imigrácii z Mexika a že na južnú hranicu USA pošle vojakov. Uviedol tiež, že Spojené štáty začnú naplno využívať svoje zásoby ropy a plynu a budú fosílne palivá vyvážať do celého sveta. USA si podľa Trumpa tiež vezmú späť Panamský prieplav. Hovoril tiež o zavádzaní ciel a premenovaní Mexického zálivu na záliv Americký.

S ohľadom na vzťahy USA a Európskej únie bola podľa Dopierallu kľúčová najmä pasáž, v ktorej Trump pokračoval v obhajovaní politiky uvaľovania ciel na dovážaný tovar. „V prejave nezaznelo konkrétne číslo výšky taríf, avšak ak by išlo o vysoké clá, mohlo by to potenciálne znamenať značné spomalenie už tak pomalého ekonomického rastu ekonomík členských krajín EÚ, vrátane Českej republiky,“ myslí si politológ.

Prejav podľa neho celkovo pôsobil veľmi bojovne. „Donald Trump sa zdá byť odhodlaný k oveľa agresívnejšiemu a rýchlejšiemu presadzovaniu svojich politických priorít, ako to bolo počas jeho prvého volebného obdobia. Predovšetkým v téme migrácie a deportácií sa dajú očakávať naozaj radikálne kroky, vrátane avizovaného nasadenia armády na americkej pôde,“ dodal Dopieralla.

Podľa Kopeckého nezaznelo nič o budúcej transatlantickej spolupráci s výnimkou taríf a ciel, ktoré podľa všetkého plánuje Trump navýšiť aj pre krajiny EÚ. „Úprimne povedané, očakával som prejav viac zjednocujúci, takýto podľa mňa USA dnes potrebujú,“ poznamenal. Prejav podľa neho pripomínal skôr súhrn najúdernejších sloganov z predvolebnej kampane.

Kampaňovitý štýl reči podľa neho viedol k pomerne čiernobielemu portrétu Ameriky minulej a budúcej. „Svoje víťazstvo považuje za mandát na to, aby napravil hroznú zradu a celý rad zrád minulého obdobia. Hovoril tiež o skorumpovanom establishmente a oslobodení národa,“ uviedol rektor. Obáva sa, že úlohu zjednotiteľa s tak jednostrannou rétorikou zohrať nemôže. „Vyjadril aj ambíciu stať sa mierotvorcom, ale zároveň deklaroval snahu vziať si späť Panamský prieplav,“ dodal.

Hlavnou témou prejavu bol podľa Kozáka predovšetkým budovateľský optimizmus ohľadom budúcnosti. „Pripomenul ako ambiciózne pionierske dobýjanie Divokého Západu aj búrlivý technologický pokrok ako dôsledok podnikavej a vytrvalej mentality. Podobne, ako to vedel Ronald Reagan, sa pokúsil dodať Američanom nádej a sebavedomie ohľadom svetlých zajtrajškov, ktoré zahŕňajú ako bezpečné mestá bez kriminality, tak cestu na Mars,“ podotkol.

Pre okolitý svet by podľa odborníka malo byť trochu znepokojujúce, že prezident otvorene hovorí o tom, že cesta k americkej veľkosti povedie na úkor cudzích krajín, či už spojencov, či konkurentov. „Veľa si napríklad sľubuje od zavedenia ciel a taríf, ktoré budú príjmom amerického rozpočtu,“ poznamenal.

„Aj stratégia masívnej podpory ťažby ropy má za cieľ predovšetkým zlacniť ceny energií pre americké firmy, aby tak získali konkurenčnú výhodu. To sa však stane na úkor celej planéty, lebo táto politika iba vyhrotí klimatickú krízu,“ dodal Kozák.

„Tón prejavu ukázal, že to s expanzívnou politikou a možnou agresiou voči Grónsku, Paname a Kanade asi myslí aspoň trochu vážne. Rovnako je zjavné, aj z už známych jeho prvých exekutívnych príkazov, že imigrácia a radikálne zmeny v byrokratickom aparáte federálnych ministerstiev a agentúr sú medzi prioritami nastupujúcej administratívy,“ povedal ČTK Ján Beneš z Ostravskej univerzity. V prejave podľa neho nechýbali silné vyhlásenia plné tradičných amerických hodnôt, v kontraste s ktorými zazneli prvé kroky nového prezidenta, ktoré idú proti ich samotnému duchu, myslí si.

Facebook X.com 124 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump #prezident Joe Biden