Kolumbijský prezident Gustavo Petro predtým vyhlásil, že nepovolí americkým vojenským lietadlám s vyhostenými migrantmi vstup do vzdušného priestoru juhoamerickej krajiny.
„Petrovo odmietnutie týchto letov ohrozilo národnú bezpečnosť a verejnú bezpečnosť Spojených štátov, preto som nariadil svojej vláde, aby okamžite prijala naliehavé a rozhodné odvetné opatrenia,“ napísal Trump na sociálnej sieti.

USA podľa neho zavedú 25-percentné clá na všetok tovar z Kolumbie, ktoré sa po týždni zvýšia na 50 percent, zakážu kolumbijským vládnym predstaviteľom cesty do USA a zrušia im víza, ako aj uvalia na krajinu mimoriadne bankové a finančné sankcie a sprísnia hraničné kontroly jej občanov.
„Hovoria mi, že dávate na naše ovocie ľudskej práce 50-percentné clo za vstup do USA, ja robím to isté,“ odkázal Petro neskôr Trumpovi na X. V ďalšom príspevku potom hovoril o tom, že nariadil zvýšiť poplatky za dovoz amerického tovaru „o 25 percent“.
„Spojené štáty nemôžu zaobchádzať s kolumbijskými migrantmi ako so zločincami. Zakazujem americkým lietadlám s kolumbijskými migrantmi vstup na naše územie,“ napísal Petro už skôr na platforme X. Zároveň ozrejmil, že deportované osoby prijme až po tom, ako Washington zabezpečí „dôstojné zaobchádzanie“ s migrantmi.
Kancelária kolumbijského prezidenta podľa agentúry AFP súčasne s Trumpovým oznámením sankcií vydala vyhlásenie, že dáva k dispozícii vládny špeciál, aby umožnila „dôstojný návrat“ Kolumbijčanov z USA.
Situácia sa napokon vyriešila. „Kolumbijská vláda súhlasila so všetkými podmienkami prezidenta Trumpa, vrátane neobmedzeného prijímania všetkých nelegálnych prisťahovalcov z Kolumbie vrátených zo Spojených štátov, a to aj na palube amerických vojenských lietadiel, bez obmedzení a odkladov,“ uviedla podľa agentúry AP v nedeľu večer miestneho času tlačová hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.
Dodala, že opatrenie, ktoré predpokladalo zavedenie ciel vo výške 25 percent na všetok kolumbijský tovar a ich následné zvýšenie v priebehu jedného týždňa na 50 percent, bude „ponechané v rezerve a nebude podpísané“. Trump ale podľa nej zachová vízové obmedzenia pre kolumbijských činiteľov a zosilnené colné kontroly tovaru z tejto krajiny, „kým sa úspešne nevráti prvé lietadlo s deportovanými Kolumbijčanmi“.
Kolumbijský prezident Petro poukázal na to, že v Kolumbii sa nachádza 15 660 Američanov bez náležitých imigračných dokumentov. Vyzval ich, aby svoju situáciu vyriešili, no vylúčil razie zamerané na ich zatknutie a vyhostenie.

Nemenovaní predstavitelia USA pre Reuters uviedli, že Kolumbia v nedeľu odmietla prijať dve americké vojenské lietadlá prichádzajúce z Kalifornie s celkovo približne 160 kolumbijskými migrantmi na palube.
V sobotu brazílska vláda vyjadrila rozhorčenie nad tým, ako Trumpova vláda zaobchádza s deportovanými Brazílčanmi. Migranti boli počas letu spútaní, čo Brazília označila za „zjavné nerešpektovanie“ ich základných práv, pripomína AFP.
Mexiko tento týždeň odmietlo žiadosť o povolenie na pristátie amerického vojenského lietadla s migrantmi v krajine.„Migranti nie sú zločinci a malo by sa s nimi zaobchádzať s dôstojnosťou, akú si ľudská bytosť zaslúži,“ uviedol Petro. „Preto som nechal otočiť americké vojenské lietadlá, ktoré prilietali s kolumbijskými migrantmi,“ odkázal prezident bez toho, aby upresnil, kedy k tomuto kroku došlo alebo koľkých deportačných letov sa týkal.
