Zariadenie podľa neho pojme až 30 000 ľudí, ktorí bývajú v USA nelegálne. Trump prípravou zariadenia poverí Pentagón a ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť.
„V Guantáname máme 30 000 lôžok,“ povedal Trump. Prezident uviedol, že miesta sú určené pre tých najhorších zločincov medzi migrantmi bez dokumentov, ktorí ohrozujú amerických obyvateľov. „Niektorí z nich sú takí zlí, že ani neveríme krajinám, aby ich sami zadržiavali, pretože nechceme, aby sa vrátili (do USA). Takže ich pošleme do Guantánama“.
Republikánsky prezident uviedol, že tento krok „okamžite zdvojnásobí našu kapacitu“ pre zadržiavanie migrantov bez dokumentov.
Migranti budú na Guantáname oddelení od podozrivých z terorizmu, povedal Hegseth
Migranti v detenčnom zariadení na americkej vojenskej základni Guantánamo na Kube budú držaní oddelení od podozrivých z terorizmu, ktorých tu USA zadržiavajú vo väznici. Uviedol to americký minister obrany Pete Hegseth v rozhovore pre stanicu Fox News, píše denník The Washington Post (WP).
Podľa Hegsetha je Guantánamo ideálnym miestom pre držanie deportovaných migrantov. „Okrem zariadení slúžiacich na ubytovanie teroristov, o ktorých mnohí vedia, je základňa námornou stanicou, ktorej poslaním je už dlhé desaťročia zabezpečovať migrantov, utečencov a presídľovanie,“ povedal Hegseth.
Zadržané osoby nebudú držané spoločne s osobami podozrivými z terorizmu, uviedol Hegseth. Účelom tábora bude skôr „dočasný tranzit“, zatiaľ čo americkí úradníci vyplnia doklady a zariadia cestu zadržaných do tretích krajín, ak ich domovské krajiny neprijmú.
Trump na začiatku svojho druhého funkčného obdobia začal rozsiahlu protiimigračnú kampaň. Vydal sériu exekutívnych príkazov a zastavil mnohé programy, ktoré umožňovali cudzincom prísť do USA. Niektoré jeho kroky sú ale napádané na súdoch a jeho sľuby o masových deportáciách bude podľa pozorovateľov veľmi ťažké naplniť bez dodatočných prostriedkov vyčlenených Kongresom.
Americké väzenské zariadenie známe ako Guantánamo na pobreží Kuby bolo zriadené v roku 2002 za administratívy vtedajšieho amerického prezidenta Georgea W. Busha v rámci „vojny proti terorizmu“ po útokoch na Spojené štáty z 11. septembra 2001. USA Guantánamo využívajú na zadržiavanie cudzincov, ktorých podozrievajú z terorizmu.
Spojené štáty na začiatku januára výrazne znížili počet zvyšných väzňov v kázni, keď 11 z 26 zadržaných poslali do Ománu. Muži boli väznení vyše 20 rokov bez akéhokoľvek obvinenia, podobne ako väčšina zo stoviek ľudí, ktorí boli na základni väznení.
V jednom momente bolo v Guantáname väznených asi 800 osôb. Svedectvá zadržaných, ktoré dokumentujú ich zneužívanie a mučenie americkými bezpečnostnými zložkami, vyvolávajú dlhodobú kritiku na domácej pôde aj v zahraničí.
V septembri minulého roka získal denník New York Times (NYT) vládne dokumenty, z ktorých vyplýva, že USA vojenskú základňu po desaťročia využívali aj pre migrantov zadržaných na mori. Boli však v oddelenej oblasti od tej, ktorá slúži na zadržiavanie osôb obvinených z terorizmu.