V sobotu sa má totiž v tomto meste na severe krajiny konať blokáda mostov cez Dunaj na pripomienku troch mesiacov od tragédie, pri ktorej sa prvého novembra zrútil betónový prístrešok pri vstupe na stanicu, pod ktorým zahynulo 15 ľudí. Nešťastie v Novom Sade sa stalo spúšťačom rozsiahlych protestov obyvateľov, ktoré tento týždeň vyústili do odstúpenia premiéra Miloša Vučeviča.
Demonštranti si myslia, že za nešťastím v Novom Sade stoja korupcia, nepotizmus a odfláknuté stavebné práce pri rekonštrukcii stanice za účasti čínskych firiem. Žiadajú preto potrestanie tých, ktorí sú za tragédiu zodpovední.

Protesty zároveň odrážajú širšiu nespokojnosť ľudí v Srbsku so stále autokratickejšou vládou populistického prezidenta Alexandara Vučiča. Ten sa síce formálne usiluje o zakotvenie Srbska v Európskej únii, ale čelí kritike za obmedzovanie demokratických slobôd v krajine, napísala AP.
Dnešný pochod dokazuje odhodlanie štrajkujúcich srbských vysokoškolákov, ktorí od vlaňajšieho novembra táboria na fakultách a organizujú každodenné protesty, z ktorých niektoré pritiahli desiatky tisíc ľudí na najväčšie pouličné demonštrácie za celé roky.
„Tento pochod je naším spôsobom, ako dať najavo podporu našim kolegom v Novom Sade,“ povedala AP študentka biológie Tatjana Gogičová. „Chceme tiež ukázať, ako sme vytrvalí, a že nehodláme v dohľadnej dobe prestať, pokiaľ nebudú splnené naše požiadavky,“ dodala.

V pondelok mesiace protestov vyvrcholili 24-hodinovou blokádou veľkej cestnej križovatky v Belehrade. V utorok odstúpil premiér Vučević a prezident Aleksandar Vučić po utorkovom večernom rokovaní vlády oznámil, že sa do desiatich dní rozhodne, či sa budú konať voľby alebo bude zostavená nová vláda.
V stredu Vučić omilostnil 13 osôb – šesť študentov a sedem zamestnancov škôl a univerzít -, ktorí boli trestne stíhaní za účasť na hromadných protestoch.