Česko-slovenské vzťahy sú podľa neho výborné, ak ide o vzťahy medzi spoločnosťami a funguje aj všetka nevyhnutná spolupráca na politickej rovine. Dodal, že so Slovenskom je nutné naďalej štandardne komunikovať.
Fico dementuje
Fico následne na sociálnej sieti uviedol, že s českým predsedom vlády si len podali ruku. „Chápem, že som vhodným kandidátom na zneužívanie, ale odtiaľ-potiaľ,“ konštatuje Fico. Neformálne stretnutie s českým premiérom označil za rovnaký nezmysel, ako dovolenku v hoteli v Hanoji. „Na neformálnom samite v Bruseli som si s českým predsedom vlády Fialom slušne podal ruku. A to je všetko,“ odkazuje na sociálnej sieti.
Na premiéra Fica následne reagoval opäť Fiala. „Robert Fico musel v Bruseli veľmi dobre počuť, čo mu hovorím, akustika na mieste bola dobrá. Išiel som za ním a povedal som mu, nech neútočí na českú mediálnu a politickú scénu. Reagoval na to a musí si to pamätať,“ napísal Fiala.
Zničili, čo sa 30 rokov budovalo
S Ficom sa už nikto nechce v Bruseli baviť. Tvrdí to bývalý diplomat Ivan Korčok z Progresívneho Slovenska, ktorý zároveň kritizoval Fica za jeho aktivity na tohtotýždňovom neformálnom samite krajín Európskej únie a najbližších partnerov. Témami bruselského samitu boli bezpečnosť, obranyschopnosť, sebestačnosť v oblasti obranného priemyslu a aktuálne vzťahy s USA, ktoré sa Slovenska bytostne týkajú hlavne kvôli exportu automobiliek. Ako poukázal Korčok, Fico informoval eurokomisára pre právny štát, že chce dať dve pohlavia do ústavy a pre domáce publikum zopakoval, že chce plyn z východu. „Hlavnej debaty sa ani neunúval zúčastniť a odišiel, čo je len ďalší dôkaz, ako nás dostáva preč z EÚ. To stretnutie bolo vlastne prvou fázou toho, o čom aj sám Robert Fico roky rozprával – o tom, že Európa sa musí byť schopná brániť sama a bol to jeden z jeho pilierov kritiky “Bruselu”. A keď sa tie rozhovory začnú, tak Slovensko pri nich kvôli nemu chýba,“ uviedol Korčok.
Vzletné reči z prezidentského paláca sú podľa neho len prázdnymi frázami a Slovensko je čoraz izolovanejšie a bezvýznamnejšie. „Už nemáme partnera, ktorý by sa nás zastal a pomohol nám čokoľvek presadiť. Je hrozné, že za necelý rok sa premiérovi Ficovi s ministrom Blanárom podarilo kompletne zničiť dobré meno, ktoré si Slovensko u partnerov takmer 30 rokov budovalo,“ zdôraznil. Dodal, že Robert Fico a jeho pomocníci ohrozujú našu bezpečnosť, slovenské záujmy a našu budúcnosť. „Pri mojich neformálnych rozhovoroch, aj tento týždeň v Bruseli, mi aj moji partneri a exkolegovia otvorene hovoria, že s Robertom Ficom sa už nikto nechce baviť. A preto ani nechce sedieť pri stole,“ poukázal Korčok.
Ficov predčasný odchod zo samitu kritizovala dnes aj strana SaS. „Fico zistil, že je izolovaný a keby tam otvoril ústa a rozprával tam tie sprostosti, čo rozpráva aj tu na Slovensku, tak by si urobil veľkú hanbu, tak sa rozhodol odísť,“ komentoval poslanec za SaS Juraj Krúpa.
Fico nedávno opakovane obvinil českých politikov, že zasahujú do vnútorných záležitostí Slovenska. Skritizoval tiež české médiá za obraz, ktorý podľa neho vytvárajú o slovenskej politickej reprezentácii. „Nie je správne, keď z druhej strany Moravy prichádzajú na adresu slovenskej vnútropolitickej situácie akékoľvek postoje, pohľady alebo odporúčania,“ povedal Fico na stretnutí s diplomatmi minulý týždeň v piatok.
Proti tomu sa vzápätí ohradil Fiala aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Obaja obvinenia slovenského premiéra odmietli a zdôraznili, že česká vláda do vnútorných záležitostí SR nezasahuje. Fiala neskôr dodal, že v prípade, ak nejaká krajina robí v medzinárodnej politike také kroky, ktoré nezodpovedajú českým záujmom, považuje za povinnosť sa ozvať. Takýmto krokom bola podľa neho napríklad Ficova vlaňajšia cesta do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
„Tie vzťahy nie sú úplne jednoduché a myslím si, že momentálne nie sú úplne jednoduché ani vzťahy Slovenska s ďalšími európskymi krajinami alebo s EÚ ako takou, ale to je vec slovenskej politickej reprezentácie. Na výstupoch rokovaní európskych orgánov sa rozdielne postoje Maďarska a Slovenska výrazným spôsobom vlastne neprejavujú,“ povedal Fiala.
Dodal, že rozdielne stanoviská mali krajiny v prípade postoja k voľbám v Bielorusku, keď Maďarsko zablokovalo odmietajúce vyhlásenie EÚ. Zároveň podotkol, že v januári EÚ potvrdila pokračovanie sankcií proti Rusku aj so súhlasom Maďarska a Slovensko v tomto prípade podľa neho ani nesignalizovalo, že by s tým malo problém alebo niečo požadovalo. „Takže po tejto stránke by som povedal, že jednota Európy je zachovaná,“ dodal český premiér.