Minister Kac Trumpov nápad privítal a nazval ho odvážnym s tým, že by umožnil veľkej časti populácie Pásma Gazy odísť na rôzne miesta po celom svete. Hnutie Hamas využíva Gazanov ako ľudské štíty, držia ich ako rukojemníkov a bráni im z Pásma Gazy odísť, dodal minister.
Kac nariadil armáde, aby pripravila plán, ktorý umožní každému obyvateľu Pásma Gazy, ktorý si to želá, odísť do ktorejkoľvek krajiny, ktorá bude súhlasiť s prijatím. Konkrétne spomenul Španielsko, Írsko či Nórsko, ktoré podľa neho vznášali nepravdivé obvinenia voči Izraelu ohľadom jeho boja proti Hamasu v Pásme Gazy. Ak teraz tieto krajiny Palestínčanov odmietnu prijať, preukážu tým podľa ministra svoje pokrytectvo. Ďalej spomenul Kanadu, pretože má dobrý imigračný program a už skôr podľa neho prejavila ochotu Gazanov prijať.

Plán má umožniť odchody z Pásma Gazy cez pozemné hraničné priechody, ale tiež leteckou a námornou cestou. Podľa zverejnených informácií plán nespomína právo na návrat či možnosť opätovného vstupu do Pásma Gazy pre toho, kto odíde.
„Obyvateľom Pásma Gazy by mala byť poskytnutá sloboda odísť a emigrovať tak, ako je to bežné všade na svete,“ povedal Kac. Izrael pred takmer 20 rokmi uvalil na Pásmo Gazy pozemnú, vzdušnú a námornú blokádu. Ekonomické a humanitárne dopady blokády v minulosti kritizovalo medzinárodné spoločenstvo aj humanitárne a ľudskoprávne organizácie.
O vysídlení Pásma Gazy a jej následnej kolonizácii židovskými osadníkmi v minulosti opakovane hovorili aj príslušníci časti izraelského politického spektra vrátane niektorých členov vlády premiéra Benjamina Netanjahua. Podľa kritikov by v takom prípade išlo o etnickú čistku.
OSN varuje pred etnickými čistkami
Je zásadné predísť akejkoľvek forme etnických čistiek v Pásme Gazy, východiskom situácie na Blízkom východe je stále dvojštátne usporiadanie. Podľa tlačových agentúr to dnes vyhlási generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v súvislosti s plánom amerického prezidenta Donalda Trumpa na prevzatie Gazy Spojenými štátmi. Podobne sa večer vyjadril aj hovorca diplomacie Európskej únie. Trump dnes o široko kritizovanom pláne povedal, že sa páči všetkým.
"Je životne dôležité, aby sme zostali verní základom medzinárodného práva. Je zásadné predísť akýmkoľvek formám etnických čistiek, "chystá sa podľa svojho hovorcu povedať Guterres počas večerného vystúpenia v OSN. Zároveň podporí vytvorenie dvoch štátov ako východiska dlhodobého konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Trump v utorok vyhlásil, že plánuje americké prevzatie Pásma Gazy, odkiaľ by mali odísť dva milióny Palestínčanov. Oblasť zničená vojnou Izraela s teroristickým hnutím Hamas sa má podľa neho premeniť na prímorské letovisko.
„Všetkým sa páči,“ tvrdil dnes o pláne Trump médiám v Bielom dome. Jeho nápad ale predtým kritizovali ako americkí demokrati či zástupcovia Palestínčanov, tak viacerí európski politici. Hovorca diplomacie EÚ dnes večer vyhlásil, že Gaza je súčasťou budúceho štátu Palestínčanov. "Zaznamenali sme vyjadrenie prezidenta Trumpa. EÚ naďalej pevne stojí za dvojštátnym riešením, ktoré je podľa nás jedinou cestou k dlhodobému mieru pre Izraelčanov a Palestínčanov, "povedal hovorca podľa agentúr Reuters a AFP.
Pozitívne naproti tomu na Trumpov plán reagovali izraelskí politici a časť prezidentových republikánov.

Irán odsúdil „šokujúci“ návrh
Iránske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok odsúdilo návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa prevziať kontrolu nad Pásmom Gazy a vysídliť Palestínčanov z tohto územia. Označilo to za „šokujúci“ plán, píše TASR podľa správy agentúry AFP.
„Plán na vyčistenie Pásma Gazy a násilné vysídlenie palestínskeho ľudu do susedných krajín považujeme za pokračovanie cieleného plánu sionistického režimu (Izraela) na úplné vyhladenie Palestínčanov. Kategoricky ho odmietame a odsudzujeme,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí.
Americký prezident svojimi vyjadreniami na tlačovej konferencii s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom vyvolal v utorok ďalšiu vlnu kritiky. Vyhlásenia nasledovali po predošlom Trumpovom návrhu, aby Palestínčanov prijali susedné Jordánsko a Egypt, čo oba štáty zavrhli.
Iránsky hovorca označil Trumpove plány za „bezprostredný útok na základné princípy a základy medzinárodného práva“.
Irán neuznáva existenciu Izraelského štátu a z podpory Palestínskej samosprávy urobil jeden z pilierov svojej zahraničnej politiky. Počas vojny v Pásme Gazy finančne i vojensky podporoval militantné hnutie Hamas a pomáhal aj ďalším skupinám. Napriek tomu Irán vyhlasuje, že tieto skupiny konajú nezávisle.