„Neschopnosť Putina vyhnať ukrajinskú armádu z ruského územia môže mať širšie dôsledky, najmä keď americký prezident Donald Trump tlačí na uzavretie mierovej dohody. Zatiaľ čo ruské jednotky postupujú na východnom fronte Ukrajiny, Kyjev si ponecháva Kursk ako strategický tromf pre možné rokovania,“ píše agentúra Bloomberg.
Táto situácia predstavuje prvý prípad okupácie ruského územia od druhej svetovej vojny a je osobným fiaskom pre Putina, ktorého vnútropolitický imidž je založený na prezentovaní sa ako silného lídra, schopného ochrániť národné záujmy.

„Celková efektivita vojenských operácií je nižšia, ako sa očakávalo. Systém nebol pripravený na stratu územia a na to, že konflikt sa takto predĺži,“ uviedol Michail Vinogradov, riaditeľ Nadácie pre petrohradskú politiku.
Pocítili dôsledky vlastnej invázie
Hoci boje v Kurskej oblasti prebiehajú iba na malej časti územia, ich dopad na ruskú spoločnosť je značný. Ukrajinská ofenzíva v regióne s miliónom obyvateľov šokovala Rusov, ktorí po troch rokoch vojny prvýkrát pocítili dôsledky vlastnej invázie, uvádza agentúra UNIAN.
Ruské úrady odhadujú, že približne 150 000 obyvateľov Kurskej oblasti bolo nútených opustiť svoje domovy. Nespokojnosť so situáciou rastie a v januári stovky ľudí protestovali v meste Kursk, pričom kritizovali nečinnosť úradov pri poskytovaní pomoci utečencom a pri hľadaní nezvestných príbuzných.
„V našej krajine prebieha vojna, no štát sa na ňu vôbec nepripravil – od obranných štruktúr až po poskytovanie náhradného ubytovania,“ vyhlásil Vladimir Sinelnikov, aktivista a dobrovoľník, ktorý pátra po nezvestných osobách na ukrajinských okupovaných územiach.
Putin čelí tlaku
Ruská vláda sa však na situáciu v Kurskej oblasti pozerá len ako na regionálny problém, nie ako na národnú hrozbu. „To znamená, že Moskva sa nikam neponáhľa,“ poznamenal analytik Chatham House Mykola Petrov.
Hoci operácia v Kurskej oblasti nezastavila ruský postup na východe Ukrajiny, Kremeľ už vyslal tisíce vojakov, aby sa pokúsili vytlačiť ukrajinské sily z tohto územia. „Putin čelí tlaku, pretože Trump ho vyzýva na dohodu o ukončení vojny a hrozí mu novými sankciami,“ uvádza Bloomberg.
Moskva však signalizuje, že jej stratégia spočíva v pokračovaní ofenzívy s cieľom vyvinúť tlak na Ukrajinu a USA, aby akceptovali jej podmienky. Ruskí predstavitelia tvrdia, že vojnu sú schopní viesť ďalšie dva až tri roky.
„Putin musí určovať priority, pretože jeho sily sú vyčerpané. Zdá sa, že sa viac sústreďuje na zisky na Ukrajine než na znovudobytie Kurskej oblasti,“ uviedol Bota Ilyas, hlavný analytik strategickej spravodajskej spoločnosti Prisma.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii vyhlásil, že ruské jednotky nebudú schopné vytlačiť ukrajinské sily z Kurskej oblasti v dohľadnej dobe. „Ukrajinská armáda tam situáciu pevne kontroluje a bude ju kontrolovať aj naďalej,“ zdôraznil.
Ťažké straty
Od začiatku ukrajinskej operácie v ruskej Kurskej oblasti Moskva stratila približne 40-tisíc vojakov. Z nich viac ako 16-tisíc prišlo o život a 909 sa dostalo do ukrajinského zajatia. Ako informuje portál Ukrajinská pravda, povedal to hlavný veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj na komunikačnej platforme Telegram.

Okrem toho bolo Rusko nútené požiadať o pomoc Severnú Kóreu, ktorá do Kurskej oblasti vyslala 12-tisíc vojakov. „Jedna z troch severokórejských brigád bola zničená, zatiaľ čo ďalšie dve stratili svoju bojaschopnosť. Preto sú v tejto chvíli severokórejské jednotky stiahnuté z vojnovej zóny," dodal Syrskyj.
Podľa Kyjeva je hlavným cieľom ofenzívy zajať ruských vojakov, ktorých môže následne vymeniť za ukrajinských vojnových zajatcov. „Počas operácie zajali ukrajinské sily 909 ruských vojakov, čím výrazne doplnili výmenný fond,“ uviedla ukrajinská armáda vo vyhlásení. „Umožnilo to návrat domov stovkám ukrajinských obrancov zadržaných v ruských väzniciach,“ dodala. Kyjev a Moskva spolupracujú pri výmene zajatcov napriek tomu, že Rusko vedie vojnu na Ukrajine už takmer tri roky.
Minulý rok ukrajinská armáda informovala, že jej sily v Kurskej oblasti zajali vyše 700 ruských vojakov. Ukrajinské sily však od spustenia ofenzívy v auguste už stratili viaceré časti ruského územia, ktoré pôvodne získali.

