Fio bankaFio banka

Trump uvalil sankcie na ICC. Podporu tribunálu vyjadrilo 79 krajín, vyhlásenie podpísala i SR

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu odsúdil rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť sankcie proti jeho činiteľom, ktorí sa podieľajú na vyšetrovaní Američanov či občanov spojeneckých krajín, ako je Izrael, a vyzval členské štáty k jednote. Exekutívny príkaz, ktorý Trump podpísal vo štvrtok večer, odsúdili čelní predstavitelia Európskej únie, zatiaľ čo izraelská diplomacia ho privítala. Na odvolanie sankcií vyzvala OSN.

07.02.2025 13:26 , aktualizované: 20:00
debata (7)

„Súd pevne stojí za svojimi zamestnancami a zaväzuje sa, že bude aj naďalej poskytovať spravodlivosť a nádej miliónom nevinných obetí zverstiev po celom svete,“ uviedol súd vo vyhlásení. Trumpovo rozhodnutie odsúdil a označil ich za snahu poškodiť nezávislú a nestrannú činnosť súdu. Zároveň vyzval „125 členských štátov, občiansku spoločnosť a všetky národy sveta, aby sa jednotne postavili za spravodlivosť a základné ľudské práva“.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová myslí, že súd musí byť schopný aj naďalej bez prekážok bojovať na celom svete proti beztrestnosti. "ICC garantuje zodpovednosť za medzinárodné zločiny a dáva hlas obetiam na celom svete… Európa sa bude vždy zasadzovať o spravodlivosť a dodržiavanie medzinárodného práva, "uviedla šéfka exekutívy EÚ na sociálnej sieti.

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC / Čítajte viac Sudcovia z Haagu vydali zatykače na Netanjahua aj veliteľa Hamasu. USA sú hlboko znepokojené

Podľa predsedu Európskej rady Antónia Costu ohrozuje uvalenie sankcií na činiteľov ICC nezávislosť súdu a podkopáva medzinárodný systém trestného súdnictva. Holandsko, na ktorého pôde súd sídli, označilo Trumpovo rozhodnutie za „poľutovaniahodné“. „Práca súdu je zásadná pre boj proti beztrestnosti,“ uviedol na sieti X holandský minister zahraničia Caspar Veldkamp.

Na odvolanie sankcií vyzval Spojené štáty aj Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva. „Hlboko ľutujeme ohlásených individuálnych sankcií proti zamestnancom súdu a vyzývame na zrušenie tohto opatrenia,“ oznámila agentúre AFP hovorkyňa úradu.

Netanjahu, Hollande Čítajte viac Nedotknuteľný Netanjahu? Pred zatykačom ICC má imunitu, tvrdí Francúzsko

Finančné a vízové sankcie, ktoré Trump zdôvodnil „nelegitímnymi a neopodstatnenými krokmi namierenými proti Amerike a nášmu blízkemu spojencovi Izraelu“, sa majú vzťahovať aj na rodinných príslušníkov. Americké ministerstvá financií a zahraničia ešte len určia, ktorých osôb a organizácií sa budú týkať, pričom nie je známe, kedy tak urobia.

Vlani súd pobúril popri Izraelu tiež Spojené štáty aj niektoré ďalšie krajiny, keď vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta kvôli podozreniu zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti vo vojne v Pásme Gazy.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Izraelský minister zahraničia Gideon Saar uviedol, že Trumpovo terajšie rozhodnutie uvaliť sankcie na činiteľov ICC „dôrazne schvaľuje“ a že činnosť súdu je „nemorálne“ a neopiera sa o „žiadny právny základ“. „ICC agresívne stíha zvolených predstaviteľov Izraela, jedinej demokracie na Blízkom východe. ICC nemá žiadnu jurisdikciu,“ tvrdí Saar na svojom účte na sieti X s tým, že Izrael ani USA nie sú zmluvnými stranami Rímskeho štatútu, teda členmi ICC. Armády oboch krajín podľa Saarovho názoru prísne dodržiavajú medzinárodné právo.

K Trumpovmu kroku sa vyjadril aj maďarský minister zahraničia Peter Szijjárto, podľa ktorého sú sankcie proti ICC „úplne pochopiteľné“. Premiér Viktor Orbán, Trumpov verný spojenec, vyhlásil, že sankcie ukazujú, že možno nastal čas zrušiť členstvo Maďarska pri ICC. „Je načase, aby Maďarsko prehodnotilo, čo robíme v medzinárodnej organizácii, ktorá je pod sankciami USA! V medzinárodnej politike vanie nový vietor. Hovoríme tomu Trump-Tornádo,“ uviedol Orbán na sieti X.

Podporu vyjadrilo 79 krajín, vyhlásenie podpísala i SR

Podporu Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), na ktorý americký prezident Donald Trump nariadil uvaliť sankcie, v piatok spoločne vyjadrilo 79 zo 125 štátov, ktoré sú jeho zmluvnými stranami. Vo vyhlásení, pod ktorým je podpísané aj Slovensko, tvrdia, že opatrenia, aké zaviedol Trump, zvyšujú riziko beztrestnosti za najzávažnejšie zločiny a ohrozujú princípy právneho štátu v medzinárodnom meradle.

Pod spoločnú deklaráciu pod vedením Slovinska, Luxemburska, Mexika, Sierra Leone a Vanuatu na podporu ICC sa podpísalo okrem Slovenska aj Francúzsko, Nemecko či Británia. Pod deklaráciou nie je podpísané Česko, Austrália, Maďarsko či Taliansko. Česká ani talianska vláda podľa agentúry Reuters bezprostredne nevysvetlili dôvody, prečo vyhlásenie nepodpísali.

ICC je „dôležitým pilierom medzinárodného súdneho systému“, zdôraznili signatári. Sankcie by podľa nich mohli vážne ohroziť prebiehajúce vyšetrovania a bezpečnosť obetí, svedkov i predstaviteľov ICC a viesť aj k zatvoreniu niektorých jeho pobočiek.

Hungary Orban Trump Čítajte viac Preráta sa Orbán? Po odchode Bidena by rád videl nepotrestané Rusko, ale Trumpov financmajster by dokázal sankcie ešte sprísniť

ICC je prvá stála inštitúcia svojho druhu s celosvetovou pôsobnosťou, ktorá stíha jednotlivcov za zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny a genocídu. Teraz má podporu 125 krajín; napríklad Spojené štáty, Rusko Čína alebo Izrael však jeho jurisdikciu neuznávajú.

Washington už počas prvého Trumpovho pôsobenia v úrade v roku 2020 uvalil sankcie na prokurátorku Fatou Bensoudaovú, ktorá dala podnet na začatie vyšetrovania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti údajne spáchaných Američanmi po invázii do Afganistanu z konca roka 2001. Trump už v januári odvolal prezidentský príkaz z roku 2021, ktorý jeho sankcie voči ICC zase zrušil.

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #sankcie #ICC #Donald Trump #Medzinárodný trestný súd v Haagu