Fio bankaFio banka

Chce Orbán pochovať zvyšky demokracie v Maďarsku? Premiér hovorí o „vyhladení“ organizácií financovaných zo zahraničia

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že jeho vláda podnikne právne kroky na odstránenie mimovládnych organizácií a médií pôsobiacich v krajine, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo Spojených štátov a ďalších medzinárodných zdrojov. Informovali o tom agentúry AP a AFP, podľa ktorých sa tak predseda vlády vyjadril v štátnom rozhlase. Maďarsko pod Orbánovým vedením čelí obvineniam z úpadku demokracie.

07.02.2025 15:52
debata (36)

„Všetky peniaze pochádzajúce z Ameriky by mali byť odhalené a tí, ktorí ich dostanú, by mali byť sankcionovaní. Peniaze zo zahraničia nemožno prijímať za účelom ovplyvnenia maďarskej politiky,“ povedal Orbán, ktorý je považovaný za jedného z najbližších spojencov amerického prezidenta Donalda Trumpa v Európskej únii. Podľa AFP sa inšpiroval súčasným šéfom Bieleho domu a jeho krokmi zameranými proti zahraničnej pomoci.

Orbán ocenil rozhodnutie americkej administratívy, ktorá začala obmedzovať americkú Agentúru pre medzinárodný rozvoj (USAID). Tá je dôležitá pre humanitárnu pomoc v mnohých krajinách sveta. Maďarský ministerský predseda vyhlásil, že v medzinárodnej politike „vaje nový vietor“. Hovoríme tomu Trump-tornádo,“ uviedol Orbán na sieti X.

Viktor Orbán Čítajte viac Orbán označil činnosť USAID za "temné sprisahanie" a ocenil, že ju Trump zruší

Maďarské mimovládne organizácie prijímajúce financie z USAID podľa jeho tvrdenia „cielene podporovali záležitosti spojené s ľavicovými stranami“ a boli vraj financované za účelom „zvrhnutia vlády.“ „Teraz nastal okamih odstrániť tieto medzinárodné siete, vyhladiť ich, právne znemožniť ich existenciu,“ povedal. Pracovníci organizácií prijímajúcich peniaze z USAID by podľa neho mohli byť považovaní za „agentov“.

Stretnutie Fico - Orbán, celá tlačová beseda
Video

Orbán dlhodobo obviňuje politických oponentov, mimovládne organizácie a médiá zo služby zahraničným záujmom, poznamenala AFP. Agentúra AP pripomenula, že Maďarsko pod Orbánovou vládou už roky bojuje proti mimovládnym organizáciám a nezávislým médiám a prijíma zákony, ktoré podľa kritikov majú za cieľ stigmatizovať a brzdiť zoskupenia, ktoré poskytujú ochranu ženám či menšinám, ponúkajú podporu v oblasti ľudských práv alebo odhaľujú korupciu na úradoch.

Tieto snahy zintenzívnili v roku 2023, keď Orbánova vláda zriadila úrad na ochranu suverenity, ktorý má za úlohu vyšetrovať organizácie a médiá, ktoré podľa neho uplatňujú zahraničný vplyv, píše AP. Úrad vznikol na základe maďarského zákona o zvrchovanosti, ktorý jeho kritici v Maďarsku aj v zahraničí nazývajú nástrojom Orbánovej vlády na potláčanie oponentov. Prirovnávajú ho k ruskému zákonu o „zahraničných agentoch“, ktorý Moskva používa na umlčanie kritikov. Podľa vládnej strany Fidesz je nevyhnutný na ochranu pred zahraničnými politickými zásahmi.

orbán, Kobachidze, gruzínsko Čítajte viac Orbán v Tbilisi: Gruzínci nedovolili, aby sa ich krajina stala druhou Ukrajinou

Európska komisia sa Maďarsko kvôli zákonu rozhodla zažalovať, pretože podľa nej porušuje právo Európskej únie. Orbánova vláda vedie s Európskou komisiou množstvo sporov o reformy, ktorými sa podľa komisie i niektorých členských štátov EÚ pokúša obmedzovať demokraciu v krajine. Orbán tvrdí, že chráni Maďarsko pred nežiaducim vplyvom liberálnych hodnôt presadzovaných Bruselom. EÚ zablokovala miliardy eur určených pre Maďarsko kvôli porušovaniu princípov právneho štátu.

Facebook X.com 36 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Maďarsko #USA #Viktor Orbán #demokracia #Donald Trump