„Odpojili sme sa,“ uviedol krátko hovorca litovského prevádzkovateľa siete Litgrid.
Lotyšsko a Estónsko sa od ruskej siete odpojili o 9.00 h miestneho času (8.00 h SEČ). Prvých 24 hodín budú fungovať samostatne. V nedeľu sa potom napoja na energetickú sieť Európskej únie, čomu bude vo Vilniuse prihliadať aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Litva zastavila dodávky energie z Bieloruska ešte skôr. Pobaltské krajiny začnú používať energetické spojenie s Poľskom a Švédskom.
Prerušenie elektrických väzieb na Rusko má geopolitický a symbolický význam. Krajiny sa plánovali odpojiť od Moskvou kontrolovanej elektrickej siete 12 rokov. Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa celý proces urýchlil. O kroku sa diskutovalo už od ruskej anexie Krymu v roku 2014.
Predstavitelia baltských republík, ktoré sú členmi EÚ aj Severoatlantickej aliancie, sa obávajú, že ruské nároky sa okrem Ukrajiny týkajú aj ich územia. "Možnosť ruskej vojenskej agresie je stále reálna, hoci nie je nevyhnutná. Musíme zosilniť naše úsilie o výrazné posilnenie obrany a odstrašenie, "uviedol litovský prezident Gitanas Nauséda, keď v januári komentoval rozhodnutie navýšiť výdavky na obranu na päť až šesť percent HDP.
Koniec energetického vydierania
Poľská ministerka pre klímu a životné prostredie Paulina Hennig-Klosková v sobotu označila odpojenie pobaltských štátov od Moskvou kontrolovanej elektrickej siete za koniec energetického vydierania Ruska v regióne. Ministerka to oznámila počas ceremónie vo Vilniuse.
„Máme pred sebou mimoriadne dôležitý geopolitický víkend pre strednú a východnú Európu,“ napísala Hennig-Klosková na sociálnej sieti X.
„Éra, keď Rusko využívalo energiu na vydieranie alebo posilňovanie svojho vplyvu, sa skončila. Poľsko sa značne podieľalo na tomto procese,“ povedala ministerka.