Federálny súd žiadajú, aby vyhlásil Trumpov postup za protizákonný a vrátil ich späť na ich posty, informujú americké médiá. Už skôr podotýkali, že Trump zjavne nedodržal zákonnú požiadavku, aby o prepúšťaní vopred informoval Kongres a poskytol zákonodarcom vysvetlenie.
Generálni inšpektori pôsobia pri jednotlivých ministerstvách alebo ďalších vládnych zložkách a majú za úlohu nezávisle monitorovať prácu exekutívy. Americké médiá krátko po návrate Trumpa do Bieleho domu informovali, že prezident pri „nočnej čistke“ odvolal z funkcií viac ako desiatku týchto činiteľov. Žiadne vysvetlenie pri tom verejne neposkytol, neskôr uviedol, že na pozície dosadia „dobrých ľudí“.
„Prepustenie nezávislých, nadstranických generálnych inšpektorov bolo jasne v rozpore so zákonom,“ povedal k novej žalobe Michael Missal, ktorý pôsobil na ministerstve pre záležitosti veteránov.
On a jeho kolegovia požadujú od súdu zrýchlené prerokovanie sťažnosti, uvádza web Politico. Inšpektori „vznášajú tento podnet s cieľom vrátenia do funkcií, aby mohli ďalej bojovať proti podvodom, plytvaniu a zneužívaniu funkcií v mene amerického ľudu,“ pokračoval Missal.
Inšpektorov menuje prezident alebo šéfovia jednotlivých agentúr a často zostávajú vo funkcii pod rôznymi prezidentmi, aby bola zachovaná ich nezávislosť. Hlava štátu ich môže odvolať, podľa zákona z roku 2022 ale musí o takýchto zmenách informovať Kongres s 30-denným predstihom. Tiež pri tom má uviesť detailné zdôvodnenie svojho rozhodnutia.
Trump na začiatku druhého mandátu spustil personálne čistky naprieč federálnou vládou, ktoré už spustili viacero žalôb zo strany odvolaných. Na súd sa pred niekoľkými dňami obrátila aj členka vedenia Národnej rady pre pracovné vzťahy (NLRB) Gwynne Wilcoxová, predsedníčka federálnej volebnej komisie Ellen Weintraubová zase minulý týždeň oznámila, že sa ju Trump nelegálne pokúsil odvolať.
