„Došli sme do toho bodu vojny, na ktorý Putin čakal po tom, čo mu zlyhal jeho plán na rýchle dobytie Kyjeva. Nejde však o kolaps ukrajinského frontu, ale západného zadného frontu… Vraciame sa do roku 1938. V Mníchove bolo Československo ponúknuté Hitlerovi bez predstaviteľov tejto krajiny. A teraz – Trump rokuje s Putinom… bez Ukrajiny a Európy,“ uviedol Raphaël Glucksmann z frakcie Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D).
Trump si s Putinom volal v stredu. Dohodli sa na tom, že okamžite začnú rokovania o ukončení vojny na Ukrajine a že sa vzájomne navštívia vo svojich krajinách, pripomína agentúra AFP.
„Nemyslite si hlavne, že prímerie, v ktorom bude Ukrajina rozbitá na kusy, bude znamenať koniec vojny. Vstúpime tým len do druhej fázy vojny. A v tejto druhej fáze sa bude bojovať aj na územie Európskej únie,“ uviedol Glucksmann.
Analógiu s Mníchovom pripomenul aj Bildt. „Európanom to pripadá ako Mníchov – dvaja mocní lídri chcú mier a obetujú vzdialenú krajinu, o ktorej vedia tak málo… Veľa Európanov vie, ako sa tento príbeh skončil,“ povedal s odvolaním sa na dohodu z roku 1938, v ktorej západné mocnosti postúpili československé Sudety nacistickému Nemecku, aby sa vyhli konfliktu.
Je dôležité, aby „Ukrajina a Európa boli súčasťou akéhokoľvek rokovania,“ vyzdvihli v spoločnom vyhlásení aj Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Taliansko, Španielsko a Európska komisia. Tieto štáty tiež Trumpa varujú, že „spravodlivý a trvalý mier na Ukrajine je nevyhnutnou podmienkou pre silnú transatlantickú bezpečnosť“, píše CNN.