„V noci z 13. na 14. februára okolo 1:50 počul tím MAAE v areáli Černobyľu výbuch vychádzajúci z (krytu), ktorý chráni zvyšky štvrtého reaktora bývalej černobyľskej jadrovej elektrárne. To spôsobil požiar,“ uviedla agentúra s tým, že jej zamestnanci boli informovaní o náraze bezpilotného lietadla.
Pracovníci požiarnej ochrany podľa vyhlásenia zasiahli v priebehu niekoľkých minút. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by bol kryt narušený. Podľa šéfa MAAE Rafaela Grossiho však incident spolu s vojenskou aktivitou okolo Záporožskej jadrovej elektrárne ukazuje na pretrvávajúce nebezpečenstvo pre jadrovú bezpečnosť.
Ruský dron
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že kryt bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle zasiahol ruský dron naložený výbušninami. Na Twitteri tiež zverejnil video zásahu, ktorý podľa prvých poznatkov kryt výrazne poškodil. Rusko sa k tomu zatiaľ nevyjadrilo.
„Ukrajina vybudovala tento kryt spolu s ďalšími krajinami v Európe a vo svete, spolu s Amerikou – s každým, kto chce pre ľudí skutočnú bezpečnosť. Jediným štátom na svete, ktorý môže napadnúť takéto zariadenia, obsadiť územie jadrových elektrární a viesť nepriateľské akcie bez ohľadu na následky, je dnešné Rusko. A toto je teroristická hrozba pre celý svet,“ uviedol Zelenskyj.

Predsedníčka českého Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) Dana Drábová na X uviedla, že „39 rokov po havárii žiadne riziko vážnejšej nehody s vplyvom za hranicami zakázanej zóny nehrozí“. „Navyše sarkofág náraz dronu nijako významne poškodiť nemôže,“ myslí si. Taktiež ona poznamenala, že radiačná situácia nielen na Ukrajine zostáva normálna.
Černobyľská jadrová elektráreň sa v apríli 1986 stala miestom najväčšej jadrovej katastrofy na svete. Havária a následný výbuch štvrtého bloku elektrárne si priamo na mieste a v nasledujúcich mesiacoch vyžiadali niekoľko desiatok životov. Celkovo v súvislosti s katastrofou podľa správy Černobylského fóra z roku 2005 zomrelo okolo 4000 ľudí.
Štvrtý blok elektrárne, ktorú krátko po začiatku svojej invázie na Ukrajinu malo pod kontrolou Rusko, kým sa z oblasti stiahlo, má od roku 2016 nový kryt s životnosťou 100 rokov.
Ostreľovanie tepelnej elektrárne
Ukrajinská armáda s nasadením delostrelectva zaútočila na tepelnú elektráreň, ktorá sa nachádza v Ruskom kontrolovanom Enerhodare v blízkosti Záporožskej jadrovej elektrárne. Podľa agentúry Interfax o tom informovali ruské okupačné úrady.
„Kvôli ostreľovaniu je kriticky poškodené elektrárenské zariadenie, čo viedlo k odpojeniu dodávok elektrickej energie viac ako 50-tisíc odberateľom,“ uviedlo ministerstvo energetiky v Ruskom ovládanej časti Záporožskej oblasti.
Hovorkyňa Záporožskej jadrovej elektrárne Jevgenija Jašinová podľa agentúry TASS povedala, že toto zariadenie „pri nočných útokoch ukrajinských ozbrojených síl poničené nebolo“. Funguje v bežnom režime, dodala.
Záporožskú jadrovú elektráreň, najväčší podnik tohto druhu v Európe, ruská armáda obsadila krátko po začiatku invázie na Ukrajinu. Elektráreň je odstavená, stále však potrebuje energiu na prevádzku kľúčových systémov, akým je napríklad chladenie reaktorov. Rusko aj Ukrajinu sa vzájomne obviňujú z útokov na ňu.
