Fio bankaFio banka

Orbán: Netreba odchádzať z EÚ, ona sa rozpadne sama. Stredná Európa má stratégiu

Európska únia má problémy. Ak to pôjde takto ďalej, nebude treba z nej odchádzať, pretože sa rozpadne sama. Povedal to v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

14.02.2025 09:42 , aktualizované: 21:38
debata (240)

Orbán podotkol, že už od rokov 2010 a 2011 je zrejmé, že ak sa veci v Únii nezmenia, tak to nebude mať dobrý koniec. Maďarsko by podľa neho malo zostať v EÚ, avšak tá v terajšej podobe nemôže prežiť.

Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video
(Archívne video) Poľský premiér Donald Tusk sa vyjadril k politike svojho maďarského kolegu Viktora Orbána

„Sú potrebné radikálne zmeny, a hoci európski lídri sa zhodli na tom, čo treba urobiť, nič sa nedeje,“ podčiarkol maďarský premiér. Podľa neho treba znížiť ceny energií, keďže európske firmy krachujú, lebo platia viacnásobne viac než podniky v Číne alebo v USA, a tiež krachujú kvôli európskym reguláciám.

Podľa slov premiéra Európa bojuje o prežitie. „My by sme však nemali uvažovať o Európe, ale o Maďarsku. Potrebujeme hospodársku politiku, ktorá funguje aj vtedy, keď sa hospodárskej politike EÚ darí, aj keď sa jej nedarí,“ podčiarkol Orbán.

Lukašenko Čítajte aj Orbán na strane diktátora. Maďarsko zablokovalo vyhlásenie EÚ k voľbám v Bielorusku. Pavel: Výsmech

Máme stratégiu

Orbán neskôr v piatok v Dubaji v rozhovore s americkým konzervatívnym novinárom Tuckerom Carlsonom uviedol, že stredná a východná Európa má už svoju stratégiu, ktorá sa líši od súčasnej politiky Európskej únie. „Únia vedie ideologickú vojnu s Donaldom Trumpom, obchodnú vojnu s Čínou a energetickú vojnu s Ruskom. To nie je dobrá stratégia, keďže tieto krajiny by mohli byť kľúčovými ekonomickými partnermi,“ podčiarkol Orbán.

Dodal, že stredná Európa vrátane Maďarska, Slovenska, Talianska a Srbska stavia na konektivite a nie na vytváraní blokov. Podotkol, že v minulom roku prišlo do Maďarska 44 percent všetkých čínskych investícií v Európe a že Maďarsko udržiava komunikáciu aj s Ruskom.

Podľa slov maďarského premiéra je stredoeurópska stratégia založená na zdravom rozume a vzájomných výhodách, pričom politika EÚ sa izoluje od dôležitých hráčov vo svete.

Orbán v rozsiahlom rozhovore na panelovej diskusii konanej v spolupráci so Summitom svetových vlád (WGS) okrem iného tiež ostro kritizoval „západnú liberálnu elitu“, ktorá podľa jeho názoru využíva peniaze amerických daňových poplatníkov na zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín vrátane Maďarska.

K vojne na Ukrajine maďarský ministerský predseda poznamenal, že dlho sa sám domnieval, že EÚ by sa nemala zapájať do vojny, no teraz sa k tomuto postoju pridali aj Vatikán, Slovensko a americký prezident Donald Trump, čo vníma ako istý druh potvrdenia správnosti svojho postoja.

Keď sa vojna skončí, Rusko sa opäť zapojí do svetovej ekonomiky

Keď sa vojna na Ukrajine skončí, Rusko sa znovu zapojí do svetovej ekonomiky a európskeho energetického systému, povedal premiér Viktor Orbán.

„Keď príde americký prezident a urobí mier, … myslím si, že sa Rusko reintegruje do svetovej ekonomiky,… európskeho bezpečnostného systému a dokonca aj do európskeho ekonomického a energetického systému,“ povedal Orbán. „Bude to obrovský impulz pre maďarské hospodárstvo,“ dodal maďarský premiér, ktorý je veľkým priaznivcom amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Maďarsko Nemecko Orbán AfD Weidelová Schôdzka Čítajte aj Weidelová po schôdzke s Orbánom: Spoločne sa musíme snažiť o reformu EÚ

„Našu stratégiu sme založili na tom, že vojna by sa nemala preťahovať a že príde nový americký prezident a v situácii, keď sa Európania ukazujú byť ochromení, dokáže rozísť gordický uzol (…) a nastoliť mier,“ citovala maďarského premiéra agentúra MTI. „Vďaka dohode o mieri veľa získame,“ povedal tiež Orbán.

Tento politik, ktorý je pri moci v Maďarsku skoro 15 rokov, napriek takmer tri roky trvajúcej ruskej invázii na Ukrajine udržiava dobré vzťahy s Moskvou a kritizuje sankcie, ktoré Európska únia na Rusko kvôli agresii voči susednej krajine uvalila.

Agentúra Reuters podotýka, že zatiaľ čo veľká časť krajín EÚ od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podnikla veľké kroky na ukončenie závislosti od ruských energetických surovín, Maďarsko od Ruska odoberá 80 až 85 percent plynu pre svoju spotrebu a v tejto krajine tiež nakupuje väčšinu ropy.

Trump v stredu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom telefonicky hovoril o začatí rokovaní a ukončení vojny na Ukrajine. Následne Trump hovoril tiež s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

AfD je budúcnosť

K stredajšej schôdzke so spolupredsedníčkou nemeckej nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelovou maďarský ministerský predseda poznamenal, že nemecký politický systém prejde korekciou. „Posilnia tam strany, ktoré stoja v zásadných otázkach na strane ľudí, akou je napríklad aj AfD. Jej predstavitelia hovoria presne to, čo chcú ľudia počuť, vrátane zníženia daní a zachovania kúpnej sily strednej triedy,“ dodal.

AfD je podľa Orbána budúcnosť, preto sa na stretnutí s Weidelovou chcel dozvedieť, ako to ovplyvní Maďarsko. Nástup AfD, ktorý je v nemeckej tlači zatracovaný, je podľa Orbána pre Maďarsko dobrou vecou.

Facebook X.com 240 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #Maďarsko #Európska únia #Viktor Orbán