Zelenskyj v rozhovore pre portál Economist vyjadril obavy z postojov bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý viackrát deklaroval schopnosť ukončiť konflikt v priebehu jedného dňa. Zatiaľ však nepredstavil konkrétnu stratégiu, ktorá by tento cieľ mohla dosiahnuť. Na konferencii bude Trumpa zastupovať jeho viceprezident J. D. Vance, ktorý sa už v minulosti vyjadril, že situácia na Ukrajine nie je preňho prioritou.
Podľa ukrajinského prezidenta je získanie bezpečnostných záruk nevyhnutným predpokladom pre akýkoľvek trvalý mier. „Bez nich je šanca na ukončenie vojny nulová,“ zdôraznil. Zelenskyj zároveň upozornil na postoj ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý podľa jeho slov nemá záujem na mierovom riešení konfliktu.
Ukrajinský líder upozornil na problémy v ruských radoch, najmä na nedostatok presných informácií, ktoré Putinovi poskytuje jeho okolie. Kremeľ sa podľa neho zmieta v klamstvách a strachu. „Putin si myslí, že môže vyhrať len preto, že nemá správne informácie. Jeho spolupracovníci sa ho boja a nehovoria mu pravdu“ skonštatoval Zelenskyj.
Zároveň povedal, že ho moc nezmenila tak ako jeho ruského náprotivka. "A ja mám navyše čas, on nie. On určite čoskoro zomrie,“ vyhlásil.
Členstvo v NATO je čoraz menej reálne
Zelenskyj otvorene priznal, že perspektíva ukrajinského členstva v Severoatlantickej aliancii sa javí čoraz menej reálne. „NATO sa zdá byť nedosiahnuteľné. Preto musíme hľadať alternatívne riešenia na posilnenie našej obrany,“ uviedol.
Ako plán B označil výrazné rozšírenie ukrajinskej armády. „Na to, aby sme dokázali čeliť Rusku, potrebujeme zdvojnásobiť našu vojenskú silu," vysvetlil prezident. Dodal, že v tejto snahe by mohla Ukrajine významne pomôcť Európa, a to najmä poskytnutím modernej výzbroje a systémov protivzdušnej obrany.

Napriek prekážkam Zelenskyj zostáva presvedčený, že medzinárodná podpora je pre Ukrajinu kľúčová. Očakáva, že mníchovská konferencia poskytne priestor na diskusiu o konkrétnych krokoch na zabezpečenie bezpečnostných záruk.
Rozsiahla vojna proti Ukrajine, ktorá sa začala v roku 2022, si doteraz vyžiadal desaťtisíce obetí a zanechala za sebou rozsiahle škody. Práve spolupráca s európskymi partnermi a vytvorenie efektívnych obranných mechanizmov môže byť podľa Zelenského rozhodujúca pre budúcnosť krajiny a jej nádej na mier.
Neverte Putinovi
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, aby svet nedôveroval tvrdeniam ruského vodcu Vladimira Putina, že chce mier. Udialo sa tak deň po telefonáte amerického prezidenta Donalda Trumpa s Putinom, počas ktorého sa títo politici dohodli na okamžitom začatí rokovaní o Ukrajine.
V príspevku na sociálnych sieťach po telefonáte s poľským premiérom Donaldom Tuskom Zelenskyj uviedol, že „varoval svetových lídrov pred dôverou voči Putinovým vyhláseniam o pripravenosti ukončiť vojnu“.

Samotný Tusk vyhlásil, že Ukrajina a jej spojenci musia byť „úplne jednotní“ v mierových rozhovoroch o osude vojnou zničenej krajiny. „Ukrajina, Európa a USA musia byť plne zjednotené a zapojiť sa do mierových rozhovorov,“ povedal Tusk.
Nemecký kancelár Olaf Scholz vo štvrtok povedal, že vynútenie si dohody o ukončení vojny s Ruskom na Ukrajine nepovedie k trvalému mieru. Vojna na Ukrajine „musí skončiť čo najrýchlejšie“, povedal Scholz, no dodal, že „ruské víťazstvo ani ukrajinský kolaps nepovedie k mieru, práve naopak“.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre The Financial Times zverejnenom v piatok varoval pred mierom na Ukrajine, ktorý by sa rovnal „kapitulácii“. „Mier, ktorý je kapituláciou“ by bola „zlá správa pre všetkých“, povedal Macron. Podotkol, že bude na Ukrajine, aby diskutovala o otázkach územia a suverenity, ale dodal, že Európa musí zohrávať úlohu v regionálnej bezpečnosti.