Fio bankaFio banka

V USA prepúšťali vo veľkom aj v úrade pre jadrovú bezpečnosť. Teraz sa snažia zrušiť výpovede

Zástupcovia amerického Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť (NNSA) sa snažia zrušiť výpovede zaslané niektorým jeho zamestnancom, ale nedarí sa im s nimi spojiť, pretože nemajú ich nové kontaktné údaje. S odvolaním sa na e-mail zamestnancom NNSA o tom v sobotu napísal spravodajský server NBC News.

16.02.2025 06:28
Trump Foto:
Americký republikánsky prezident Donald Trump.
debata (6)

NNSA je čiastočne autonómna agentúra, ktorá dohliada na americké zásoby tisícov jadrových zbraní. Plní celý rad úloh v oblasti jadrovej bezpečnosti, vrátane servisu jadrových zbraní v čase, keď nie sú v pohotovosti v raketách či bombardéroch. Vykonáva tiež ich modernizáciu.

„Výpovede niektorým zamestnancom NNSA v skúšobnej dobe sa zrušia, ale nemáme vhodný spôsob, ako sa s týmito zamestnancami spojiť,“ stojí podľa NBC News v e-maile.

J. D. Vance: Najväčšou hrozbou pre Európu nie je Rusko či Čína, ale úpadok jej hodnôt
Video

Zamestnanci NNSA, na ktorých e-mail odkazuje, dostali výpoveď vo štvrtok a stratili prístup k svojim pracovným e-mailovým účtom. Federálnej agentúre NNSA, ktorá spadá pod ministerstvo energetiky, sa nedarí týchto zamestnancov kontaktovať priamo a požiadala preto príjemcu e-mailu:

„Prosím, spolupracujte so svojimi nadriadenými a posielajte tieto informácie (hneď ako ich dostanete) na osobné kontaktné e-maily týchto osôb.“ Ministerstvo energetiky na žiadosť NBC News o komentár bezprostredne nereagovalo.

Server televízie CNN s odvolaním sa na svoje zdroje uviedol, že si zástupcovia Trumpovej administratívy zrejme neuvedomili, že NNSA dohliada na zásoby jadrových zbraní. Prepúšťanie sa podľa týchto zdrojov CNN týkalo viac ako 300 zamestnancov tohto úradu. Hovorca ministerstva energetiky toto číslo však rozporoval s tým, že išlo o menej ako 50 pracovníkov.

Špecialistka na jadrovú bezpečnosť v NNSA, ktorá bola vo štvrtok prepustená, pretože bola v dvojročnej skúšobnej dobe, oznámila NBC News, že stále nemá prístup k pracovnému e-mailu, ale jej nadriadený jej zavolal, aby ju informoval, že jej „výpoveď bola zrušená“ a aby sa v utorok dostavila do práce. „Budem úprimná, plánujem si ďalej hľadať prácu,“ uviedla zamestnankyňa. „Vrátim sa, ale akonáhle nájdem inú prácu, odídem,“ dodala. Na otázku, prečo si bude hľadať iné zamestnanie, odpovedala, že neverí, že si súčasnú prácu udrží.

Prepúšťanie je dôsledok iniciatívy staronového prezidenta Donalda Trumpa, ktorý touto úlohou poveril najbohatšieho muža sveta Elona Muska. Ten teraz stojí na čele úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE), ktorého cieľom je znížiť počet federálnych zamestnancov a to, čo Musk s Trumpom označujú za nadmerné vládne výdavky. Podľa amerických médií výpoveď v uplynulom týždni dostalo skoro 10 000 federálnych zamestnancov. Okrem toho približne 75 000 federálnych zamestnancov prijalo ponuku dobrovoľne ukončiť pracovný pomer na jeseň tohto roka.

Trumpova administratíva v uplynulom týždni nariadila federálnym agentúram prepustiť skoro všetkých zamestnancov v skúšobnej dobe, ktorá v prípade federálnych zamestnancov zvyčajne trvá rok. Fakticky by sa takto rozsiahle prepúšťanie týkalo státisícov ľudí, uviedol server BBC.

Federálne škrty sa však stretli s odporom opozičných demokratov, odborov a progresívnych organizácií a podľa NBC News od Trumpovej inaugurácie 20. januára bolo na novú vládu podaných viac ako 60 žalôb spomínajúcich okrem iného údajné prekročenie prezidentských právomocí.

Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump