Podľa agentúry DPA polícia umožnila ľuďom prístup na moskovský Borisovský cintorín, aby na Navaľného hrob mohli položiť kvety. Vzdať hold poprednému kritikovi Kremľa prišli tiež niektorí zahraniční diplomati, vrátane americkej veľvyslankyne v Moskve Lynne Tracyovej a veľvyslanca EÚ v Rusku Rolanda Galharaguea.

Vdova po Navaľnom Júlija Navaľná na Instagrame napísala, že za posledný rok nebolo dňa, keď by na svojho muža nemyslela, nesmiala sa s ním, neradila sa s ním či sa s ním neprela. „Veľmi ťa milujem, veľmi mi chýbaš, veľmi sa mi cnie,“ uviedla.
Navaľná vyzvala Rusov v exile, aby vyšli do ulíc
Julija Navaľná v Berlíne vyzvala Rusov v exile, aby vyšli do ulíc demonštrovať za tých, ktorí protestovať v Rusku nemôžu. Informovala o tom agentúra AFP. Vdova po ruskom opozičnom predákovi Alexejovi Navaľnom, ktorý zomrel v ruskej trestaneckej kolónii za polárnym kruhom spred roka, dnes vystúpila na spomienkové podujatie.
„Musíme vyjsť von (protestovať) za tých ľudí v Rusku, ktorí nemôžu,“ vyhlásila Navaľná. Na stúpencov svojho muža apelovala, aby sa zúčastnili 1. marca v Berlíne protivojnového zhromaždenia, ktoré organizujú predstavitelia ruskej exilovej opozície.

Poďakovala zároveň tým, ktorí Navaľnému v Rusku vzdali úctu napriek riziku represií. „Ľudia, ktorí v takejto situácii vyjdú von, sú veľmi statoční a som im za to veľmi vďačná,“ uviedla.
Podľa serveru Meduza Navaľná založila ocenenie pomenované po jej manželovi, ktoré sa bude udeľovať každoročne 4. júna, v deň Navaľného narodenín. Cena je mienená pre mladých politikov, ktorí odštartujú občianske iniciatívy.
Agentúra AP napísala, že rok od Navaľného smrti sa ruská opozícia snaží nájsť pevný bod vo svojom odpore proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Zatiaľ ale nedokázala vytvoriť jednotný front ani jasný akčný plán proti Kremľa. Namiesto toho si súperiace skupiny vymieňajú obvinenia, ktoré niektorí vnímajú ako snahu o vzájomnú diskreditáciu a boj o moc, uviedla agentúra.
Navaľnyj bol roky tvárou ruskej opozície a kritizoval Putinov režim, predovšetkým za korupciu. V roku 2020 prežil otravu paralytickou látkou novičok, z ktorej obvinil Kremeľ. Ten obvinenia odmietol. Po liečbe v Berlíne sa v roku 2021 Navaľnyj vrátil do Ruska, kde ho zatkli a v niekoľkých procesoch odsúdili na dlhoročné väzenie. Opozičník vinu odmietal a svoje uväznenie pričítal snahe režimu umlčať všetkých odporcov a kritiku.

Vlani v polovici februára zomrel náhle a za nevyjasnených okolností v trestaneckej kolónii na Sibíri vo veku 47 rokov. Ruské úrady pričítali jeho smrť prirodzeným príčinám. Navaľného rodina a spojenci to odmietajú a tvrdia, že bol zabitý na príkaz Kremľa. Navalná, ktorá žije v exile, po jeho smrti sľúbila, že bude pokračovať v jeho práci.
Za smrť môže Putin
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová si pripomenula prvé výročie od smrti ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Zodpovednosť za jeho smrť pripisuje predovšetkým ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého zároveň vyzvala na prepustenie všetkých politických väzňov v krajine. TASR o tom píše na základe správy agentúry AFP.
„Dnes si pripomíname rok od smrti ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, za ktorú nesú konečnú zodpovednosť prezident Putin a ruské orgány,“ uviedla Kallasová vo vyhlásení.
„Zatiaľ čo Rusko zintenzívňuje svoju nezákonnú agresívnu vojnu proti Ukrajine, pokračuje aj vo vnútorných represiách zameraných proti tým, ktorí bojujú za demokraciu,“ zdôraznila Kallasová. Podľa nej Navaľného právnici zostávajú „nespravodlivo uväznení spolu so stovkami politických väzňov“ a ruskú vládu vyzvala na ich okamžité prepustenie.
Šéfka zahraničnej politiky EÚ tvrdí, že Navaľnyj „položil svoj život za slobodné a demokratické Rusko“.
AFP pripomína, že ruské úrady Navaľného ešte pred jeho smrťou označili za extrémistu a každému, kto sa o ňom alebo jeho protivládnej kampani v Rusku zmieni bez tohto prívlastku, hrozí pokuta alebo až štyri roky väzenia.
Navalného pohrebu sa vlani 1. marca zúčastnili desaťtisíce ľudí, čo bol vzácny prejav vzdoru v krajine, kde akékoľvek pouličné zhromaždenie alebo či dokonca len individuálne verejné prejavy vzdoru často vedú k okamžitému zatknutiu.
V roku 2020 bol Navaľnyj otrávený nervovoparalytickou látkou, z čoho obvinil Kremeľ, ktorý to naopak vždy popieral. Jeho rodina a spojenci docielili to, že bol k liečbe letecky prepravený do Nemecka. O päť mesiacov neskôr sa vrátil do Ruska, kde bol okamžite zatknutý a uväznený na posledné tri roky svojho života.

