Litvorový kotol je s hĺbkou 32 m najhlbší suchý kotol v poľských Tatrách. V hlbokom lievikovitom útvare je celoročný mráz a od 20. októbra do 21. februára je v ňom tzv. horská polárna noc, čo znamená že je celý čas v tieni okolitých vrchov. Toto miesto monitorujú poľskí vedci v projekte Mrozowiska pod vedením Dr. Czerneczkého z Univerzity A. Mickiewicza v Poznani. Na dne kotla vo výške 1794 m. n. m. umiestnili meteorologickú stanicu.

Podľa webu projektu sú v takýchto kotloch tzv. bazény chladu, kam pri inverzii klesá ťažší studený vzduch. Nemá kam uniknúť a rozdiel medzi teplotami vzduchu v hornej časti a na dne môže byť až 30 stupňov Celzia.

V tomto prípade teplota na dne kotla neprekročí bod mrazu ani v lete. „V lete sú tu silné inverzie a časté poklesy teplôt pod 0 stupňov. Predpokladáme, že prelomenie hranice –10 stupňov aj v júli a auguste je reálne,“ uvádzajú vedci na portáli Mrozowiska.
Podľa vedcov je možné na tomto mieste zaznamenať ešte nižšie teploty, ako je najnovší rekordný údaj. „V zime očakávame počas trvania vedeckého výskumu prelomenie bariéry –40 stupňov alebo v prípade tuhej zimy až –50 stupňov,“ dodáva portál.
SHMÚ vydal pre niektoré okresy Slovenska výstrahu pred nízkymi teplotami
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre niektoré okresy Slovenska výstrahu prvého stupňa pred nízkymi teplotami. Vo viacerých okresoch Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického, Prešovského a Žilinského kraja treba do 23.00 h počítať s teplotami až do mínus 17 stupňov Celzia. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.
Ako spresnil SHMÚ, nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. „Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie zdravia,“ doplnil.