Premiér Cookových ostrovov Mark Brown a jeho čínsky náprotivok Li Čchiang sa minulý týždeň stretli v meste Charbin na severovýchode Číny, kde podpísali množstvo dokumentov vrátane akčného plánu. Ten zahŕňa spoluprácu v oblasti hospodárstva, životného prostredia či kultúry, povedal hovorca čínskeho ministerstva Kuo Ťia-kchun.
Spolupráca medzi Čínou a Cookovými ostrovmi nie je zameraná proti žiadnej tretej strane a žiadna tretia strana by do nej nemala zasahovať, dodal hovorca.
Brown bol na návšteve Číny od pondelka do piatku a rokoval okrem iného o ťažbe kovov na dne Pacifiku. Má ísť predovšetkým o železo, mangán, meď, kobalt, nikel a zlato, ktoré sa používajú pri výrobe batérií alebo elektrických áut.
Cookove ostrovy si od hlbokomorskej ťažby sľubujú príjmy rádovo miliardy dolárov, ktoré chcú použiť na boj s klimatickou zmenou. Odporcovia ale namietajú, že by ťažba mohla mať neblahé dôsledky na životné prostredie.
Nový Zéland, ktorý zodpovedá za zahraničnú politiku Cookových ostrovov, vyjadril obavu z rastúcej prítomnosti Pekingu v južnom Pacifiku a z destabilizácie vplyvu Západu, uviedla agentúra Reuters.
Cookove ostrovy, na ktorých žije asi 15-tisíc ľudí, sú nezávislým štátom. Ako bývalá kolónia Nového Zélandu sú však závislé na jeho finančnej podpore a obrane v prípade napadnutia. Obyvatelia Cookových ostrovov majú aj novozélandské občianstvo.
