Deportovaní boli zhromaždení na letisku v Hannoveri z rôznych častí Nemecka. Kritiku vyvolal fakt, že medzi nimi boli aj osoby, ktoré sa v krajine úspešne integrovali. Príkladom je jazíd Badi Luki S., ktorý patrí ku komunite, ktorá čelila v Iraku prenasledovaniu.
Nemecký denník Bild priniesol túto správu pod titulkom „Veľký deportačný podvod“ a niektoré médiá naznačili, že deportácie sú súčasťou predvolebnej kampane vládnych strán.
Rada pre utečencov Dolného Saska kritizovala, že všetci deportovaní boli v Nemecku niekoľko rokov legálne tolerovaní a ich vyhostenie prišlo náhle. Mnohých zadržali priamo v ich bydliskách alebo počas návštev imigračného úradu.

Podľa Rady pre utečencov išlo len o predvolebnú šou, keďže podobné deportácie z Hesenska v uplynulých dňoch zlyhali. V jednom prípade letelo lietadlo iba so ženami, deťmi a dobrovoľne odchádzajúcimi osobami, zatiaľ čo iný let ostal absurdne prázdny, pretože plánovaní deportovaní už Nemecko dávno opustili, píše Bild.
Ani jeden zločinec
Hesenský minister vnútra Roman Poseck (CDU) kritizoval spolkovú ministerku vnútra Nancy Faeserovú (SPD) za „falošné repatriačné lety“. Podľa neho boli tieto deportácie len prázdnymi gestami. Poseck pripomenul, že Hesensko evidovalo 250 delikventov medzi odmietnutými žiadateľmi o azyl, pričom Turecko v januári súhlasilo s návratom 98 z nich. Napriek tomu však v lietadle do Bagdadu nebol ani jeden zločinec.
Ministerstvo vnútra sa bráni tvrdením, že medzi termínom volieb a deportáciami nie je žiadna súvislosť. Podľa hovorcu ministerstva sa deportácie uskutočňujú výlučne po splnení všetkých právnych a logistických podmienok, bez ohľadu na politický kontext.

Celá situácia vyvolala ostrú predvolebnú polemiku o efektívnosti a etike deportačnej politiky v Nemecku. Obhajcovia ľudských práv kritizujú necitlivý prístup, zatiaľ čo politickí oponenti obviňujú vládu zo zneužívania deportácií na získanie voličskej podpory.