Fio bankaFio banka

Na pláži v Tasmánii uviazlo viac ako 150 kosatiek, desiatky z nich uhynuli

Viac ako 150 kosatiek uviazlo na pláži na ostrove Tasmánia. S odvolaním sa na austrálske úrady o tom informuje agentúra AP. Nažive je zatiaľ 90 týchto veľrýb.

19.02.2025 06:22
kosatky, Tasmánia Foto:
Táto fotografia, ktorú poskytlo ministerstvo prírodných zdrojov a životného prostredia Tasmánie, ukazuje časť z viac ako 150 kosatiek, ktoré uviazli v stredu 19. februára 2025 na odľahlej pláži blízko rieky Arthur v austrálskom ostrovnom štáte Tasmánia.
debata (2)

Na pláž nachádzajúcu sa neďaleko osady Arthur River na severozápade ostrova dorazili odborníci na morské živočíchy, medzi nimi veterinári. Je na nej 157 kosatiek a úrady pôvodne uvádzali, že 136 je nažive, neskôr ale tento počet znížili. Snahy pomôcť im komplikujú podmienky na mori aj to, že ide o veľmi odľahlé miesto, a tak nie je ľahké tam dopraviť špecializované vybavenie. Každá z kosatiek môže vážiť 500 kilogramov až 2,2 tony. Počas stredy sa bude zisťovať, či ich aj z bezpečnostných dôvodov bude možné vrátiť do hlbších vôd.

Úrady na Tasmánii podobný prípad týkajúci sa kosatiek zaznamenali naposledy v roku 1974. Vtedy tiež na pláži na severozápadnej strane ostrova uviazlo viac ako 160 jedincov. Do takejto situácie sa na Tasmániu dostávajú zvyčajne grindy.

Zatiaľ nie je jasné, prečo kosatky na pláži uviazli a odborníci budú skúmať telá uhynutých jedincov, aby sa to pokúsili objasniť.

V roku 2022 ďalej na juh na západnom pobreží Tasmánie uviazlo 230 grínd. Väčšina z nich uhynula.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kosatka #Tasmánia