Mitchell sa obrátil na von der Leyenovú vo svojom prejave počas 48. zasadnutia CARICOM-u na Barbadose. Predsedníčka EK sa na ňom zúčastnila po prvýkrát.
„Nechcem byť nezdvorilý… ale poviem Vám to: otázka reparácií… je otázka, ktorú s Vami budeme riešiť,“ vyhlásil premiér Grenady. „Dlhujeme to sebe a budúcim generáciám ľudstva, aby sme zabezpečili, že (otroctvo) bude uznané ako zločin proti ľudskosti, že dostaneme primerané ospravedlnenie a odškodné a že medzinárodné spoločenstvo uzná, že by sa to už nikdy nemalo opakovať,“ dodal Mitchell.

Von der Leyenová na jeho slová reagovala bez toho, aby sa zmienila o akomkoľvek odškodnení. „Otroctvo je zločin proti ľudskosti… a dôstojnosť a univerzálne práva každej ľudskej bytosti sú nedotknuteľné a musia sa brániť všetkými prostriedkami,“ priznala predsedníčka EK.
CARICOM spolu s Africkou úniou dlhodobo volajú po odškodnení za činy európskych mocností súvisiace s kolonializmom. Podľa Reuters má CARICOM aj konkrétny plán odškodnenia, ktorý zahŕňa prenos technológií a investície na riešenie zdravotnej krízy a negramotnosti v Karibiku.
EÚ a Spoločenstvo štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) sa v roku 2023 na summite v Bruseli dohodli, že do jeho záverečného vyhlásenia zahrnú odsek, v ktorom uznajú „nevýslovné utrpenie“ spôsobené otroctvom.
Ako poznamenala agentúra Reuters, od 15. do 19. storočia Európania uniesli najmenej 12,5 milióna Afričanov, ktorých násilne prepravovali a predávali do otroctva.
