Fio bankaFio banka

Prerátal sa Trump? Nikto nevie, koľko nerastného bohatstva sa na Ukrajine skrýva. Dáta o ložiskách sú ešte z čias ZSSR

Prezident Donald Trump avizoval, že Spojené štáty v piatok uzavrú s Ukrajinou veľmi dôležitú dohodu. Šéf Bieleho domu od Kyjeva požaduje podiel na ukrajinskom nerastnom bohatstve. Trump však napokon zrejme dostane menej, než predpokladal. Podľa webu Politico sú odhady nerastného bohatstva Ukrajiny založené na zastaraných prieskumoch zo sovietskej éry, ktoré nebrali do úvahy náklady na rozpracovanie nálezísk ani na ťažbu v ťažko prístupných lokalitách.

28.02.2025 07:30
debata (17)

Dohoda sa podľa servera Politico prakticky celá venuje zriadeniu spoločného americko-ukrajinského investičného fondu, ktorého prostriedky majú byť použité na povojnovú obnovu Ukrajiny.

NATO stojí za Ukrajinou. Hrdinom sláva!
Video
Ruky, ktoré budovali Ukrajinu, udržiavajú plameň slobody. Ruská celoplošná invázia už trvá tri roky. Zdroj: NATO

„Vláda Ukrajiny prispeje do fondu 50 percentami všetkých príjmov pochádzajúcich z budúceho speňaženia všetkých relevantných aktív prírodných zdrojov, ktoré sú v štátnom vlastníctve Ukrajiny,“ píše sa okrem iného v texte. Nikto však nevie, koľko to v skutočnosti je.

Podľa ukrajinského ministerstva pre prírodné zdroje a životné prostredie sa v podloží nachádza asi päť percent „kritických“ svetových surovín – vrátane grafitu, lítia, titánu, berýlia a uránu.

Russia Ukraine Talks Outlook Čítajte viac Trumpa zaujalo bohatstvo pod ukrajinskou zemou. Zelenskyj mu umožní zbaviť sa americkej závislosti od čínskych surovín

V praxi je však rozsah ukrajinského nerastného dedičstva do značnej miery záhadou. Hoci krajina hlási viac ako 20 000 preskúmaných ložísk nerastných surovín a lokalít, iba asi 8 000 z nich bolo vyhodnotených ako životaschopné. Pred úplnou ruskou inváziou na Ukrajinu pred tromi rokmi bola využívaná menej ako polovica z nich, píše web novinky.cz.

Trump Čítajte viac Dávam Ukrajine 'právo bojovať ďalej,' hovorí Trump po dosiahnutí dohody o nerastoch

Odhady hodnoty týchto ložísk sú z veľkej časti založené na prieskumoch zo sovietskej éry väčšinou vykonávaných medzi 60. a 80. rokmi minulého storočia. Informácie o nich, často neúplné, sú roztrúsené po celej krajine a stále sa digitalizujú.

Aj keby ďalší prieskum potvrdil existenciu cenných nerastných ložísk, ich rozpracovanie by trvalo veľmi dlho, a rovnako ako následná ťažba by stálo veľa peňazí.

Takto strieľajú Ukrajinci z amerických raketometov HIMARS
Video

Ukrajinský geologický prieskum odhaduje náklady na ťažbu v desiatke najväčších známych lokalít na 15 miliárd dolárov – vrátane výstavby baní, lomov a približne 20 nových spracovateľských zariadení.

Takouto lokalitou je ložisko Novopoltavske, ktoré ministerstvo opisuje ako „jedno z najväčších“ nálezísk vzácnych zemín na svete. Jeho rozpracovanie by si však vyžiadalo investície odhadované na 300 miliónov dolárov, pretože na mieste hrozia záplavy a zosuvy pôdy.

Navyše, niekoľko sľubných ložísk sa nachádza na územiach pod ruskou okupáciou.

Boj o Pokrovsk pokračuje. Ukrajinci odrážajú ruské útoky
Video
Ruskí agresori sa usilujú prelomiť ukrajinskú obranu smerom na Pokrovsk. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Dve z najväčších známych ložísk vzácnych zemín – náleziská Azovske a Mazurivske – sa nachádzajú v Rusmi ovládanej Doneckej oblasti. A lokalita Novopoltavske je v Záporožskej oblasti, ktorú Rusi ostreľujú. To sa týka aj nádejných lítiových polí v Doneckej oblasti a v lokalite Kruta Balka v Záporoží, ktoré sú takmer v prvej línii.

Trump Čítajte viac Exrepublikán: Putin je pre Trumpa žiarivá hviezda. V Moskve sa z prezidenta USA smejú

Nerastná dohoda, ktorú má v piatok vo Washingtone podpísať ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa pre Trumpa podľa servera Politico môže ukázať ako „obchod storočia“. Môže mu však tiež zanechať množstvo stratových baní, do ktorých žiadna americká spoločnosť nikdy nebude chcieť investovať.

Facebook X.com 17 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Donald Trump #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj #vzácne zeminy