Pre Reuters to uviedli tri zdroje, pričom upozornili, že dohoda ešte nebola podpísaná a situácia sa môže zmeniť.
Podpis dohody bol pozastavený po katastrofálnom stretnutí v Oválnej pracovni medzi Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktoré vyústilo do rýchleho odchodu ukrajinského lídra z Bieleho domu. Zelenskyj pricestoval do Washingtonu, aby podpísal dohodu.
Správanie Trumpa a jeho viceprezidenta J.D. Vanceho počas piatkového rokovania so Zelenským v Oválnej pracovni kritizovali viacerí spojenci USA, americká administratíva napriek tomu trvala na tom, že jediný, kto by sa mal ospravedlniť, je ukrajinský prezident.
Zelenskyj, ktorého krajina na fronte čelí ťažkej situácii a ruskému postupu, odvtedy urobil niekoľko ústretových krokov a dnes napríklad uviedol, že je pripravený pod Trumpovým silným vedením pracovať na dosiahnutí trvalého mieru. Európski politici zase v sérii telefonátov apelovali na obe strany, aby sa znovu pokúsili o dohodu.

Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti X tiež vyjadril vďaku za podporu, ktorej sa Ukrajine dostalo zo strany Spojených štátov pri obrane jej suverenity a nezávislosti. Zároveň uviedol, že jeho piatkové rokovanie s Trumpom v Bielom dome neprebehlo tak, ako malo – schôdzka vyústila do roztržky a Zelenskyj teraz napísal, že je poľutovaniahodné, že sa to stalo.
Ako prvý krok na ceste k mieru navrhol prímerie s Ruskom na nebi aj na mori.
„Môj tím a ja sme pripravení pracovať pod silným vedením prezidenta Trumpa, aby sme dosiahli trvalý mier,“ napísal Zelenskyj. Vo svojom príspevku tiež uviedol, že „nikto z nás nechce nekonečnú vojnu“ a že „nikto nechce mier viac ako Ukrajinci“. Ukrajina je podľa neho pripravená čo najskôr prísť k rokovaciemu stolu, aby sa priblížila k trvalému mieru.

Nie je jasné, či sa dohoda zmenila. Dohoda, ktorá mala byť podpísaná minulý týždeň, neobsahovala žiadne explicitné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, ale poskytla USA prístup k príjmom z ukrajinských prírodných zdrojov. Dohoda tiež predpokladala, že ukrajinská vláda prispeje 50 percent z budúcej monetizácie akýchkoľvek štátom vlastnených prírodných zdrojov do fondu na obnovu spravovaného USA a Ukrajinou.
